Přímé lety trvají kol. 1h 0min.
Přímé lety jsou dostupné 4 dny v týdnu - út., st., sob., ne..
Přímé lety s aerolinkami: Austrian (OS), LOT (LO).
Úřední jazyk: polština
Časové pásmo: UTC+2
(léto),
UTC+1
(zima)
Měna: Polský zlotý (PLN)
Nedat si v Krakově obwarzanki, to je jako být v Paříži a nevyzkoušet pečené kaštany! Pečivo se podobá preclíku a jeho historie sahá až do 14. století. Až do 19. století museli jejich pekaři mít speciální cechovní povolení – privilegium péct a prodávat obwarzanki měli jen vybraní pekaři. Kde je lze sehnat? Je to jednoduché, skoro na každém rohu v historickém centru Krakova najdete stánek, kde je prodávají.
Krakov přetrval celou druhou světovou válku bez většího zničení, ale jeho obyvatelé židovského původu během německé okupace z města takřka vymizeli. Jim je věnován nevšední památník v bývalém ghettu – jsou zde na náměstí Hrdinů ghetta rozestavěny židle, na kterých nemá kdo sedět. Nedaleko se nachází továrna Oskara Schindlera, ve které její majitel některé Židy zachránil před smrtí. Dnes se zde nachází muzeum věnované válečným dějinám města.
Kazimierz, tedy stará židovská čtvrt, je důkazem toho, jak multikulturní byl Krakov po celá staletí. Židé až do druhé světové války tvořili neopomenutelnou součást kulturní rozmanitosti města. Dnes jsou jejich tradice i nadále udržovány. Nejen, že zde můžeme najít restaurace podávající košer jídlo, ale také uvidíme staré synagogy a můžeme se zaposlouchat do klezmeru (třeba během Festivalu židovské kultury na ulici Široké).
Dávné hlavní město a současné druhé největší město Polska je cílem velkého množství turistů, kteří chtějí pocítit atmosféru města, ve kterém má každý kámen svůj příběh. Takový je Krakov! Město králů, básníků a místní speciality – obwarzanků. V Krakovském historickém centru najdeme řadu míst s neopakovatelným kouzlem: Hlavní náměstí se Sukenicemi (krámy s látkami), Mariánský kostel, staré měšťanské domy, Královský zámek na Wawelu. Krakov může ale nabídnout ještě více než tyto klasické památky z pohlednic. Národní muzeum v Krakově, jehož sbírky se nacházejí v několika budovách v centru města, se může pochlubit nejvýznamnější sbírkou malířství v Polsku a pravidelně pořádá zajímavé výstavy. Milovníci současného umění by rozhodně měli navštívit část města Zabłocie, kde se v části továrny Oskara Schindlera nachází Muzeum současného umění a zároveň je zde k vidění také expozice věnovaná osudům města během druhé světové války. Východně od centra města se zase nachází Nowa Huta – příklad komplexního socialistického projektu postaveného v období komunizmu. Jedná se o rozlehlou obytnou čtvrť pro dělníky zaměstnané v nedaleké továrně.
V Krakově se také nacházejí dvě vyhlídky, ze kterých můžeme obdivovat pohled na celé město. Kopec Kościuszki se nachází v komplexu bývalých rakouských opevnění. Druhým místem je kopec Piłsudského, který se nachází nedaleko malebného kláštera kamaldulů v Bielanech (většinu roku ho mohou navštívit pouze muži!).