Menu

Vyhledat lety z Palma de Mallorca do Splitu

Split

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: chorvatština
  Časové pásmo: UTC+2 (léto), UTC+1 (zima)
  Měna: Kuna (HRK)

 • Diokleciánův palác

  Obrovská stavba, vlastně komplex staveb, byla založena na přelomu 2. a 3. století a je to jediný do dnešní doby obydlený antický palác. V komplexu, který je složen z… 220(!) budov dnes bydlí kol. 3 tisíc lidí. Samotný palác tvoří téměř polovinu historického centra města Splitu.

 • Věž ve výstavbě

  Katedrálu sv. Dujama, která byla postavena na základech zříceného Diokleciánova mauzolea, věnčí vysoká a osobitá věž. Zvonici stavěli celá čtyři století, ale po necelých sto letech po dokončení stavby – v 18. století, musela být rozebrána, protože se stupňovalo její přechýlení. Naštěstí byla zvonice katedrály v roce 1908 znovu postavena a je z ní krásný pohled na celé město.

 • Pozor! Je to těsno.

  Úzké uličky Splitu jsou legendární! Hustě zastavěné historické centrum města je obklopeno rušnými dopravními tepnami, autobusovými zastávkami, vlakovým nádražím a také přístavem. Proto, pokud se chystáme do hlavního města Dalmácie, musíme počítat s tím, že je zde omezená možnost pohybovat se autem. Historické centrum je nejvhodnější procházet pešky a během procházky si prohlédnout starověké stavby a užít si atmosféru místních kaváren.

Co si nesmíte nechat ujít ve Splitu?

Druhé největší město v Chorvatsku je jedinečným příkladem jadranského přístavního města, kde se starodávné kořeny prolínají se současností. Koneckonců Split to nejsou jen starodávné památky a krásný přístav, ze kterého můžete vyrazit na plavbu po Jadranském moři, je to také průmyslové centrum a důležitý dopravní uzel významný pro celé Chorvatsko.
První zmínky o Splitu pocházejí ze 6. století p. n. l., kdy Řekové založili kolonii Aspálathos, ale teprve z 3. stolení n. l. pocházejí nejpůsobivější historické památky římské architektury. V této době císař Dioklecián na tomto místě pro svou potřebu nechal vytvořit palácový komplex, který byl postaven podle schémat římských vojenských táborů. Tato událost vedla k prudkému rozvoji města, které se stalo jedním z nejdůležitějších přístavů východního pobřeží Jadranského moře. Po pádu císařství v 7. století, palác obsadili utečenci z nedaleké zničené Salony a použili zdi paláce jako stavební materiál na své domy.
Dodnes je Split známý především díky památkám z doby římské. K nim patří také katedrála sv. Dujama, která byla postavena na základech kruhovitého Diokleciánova mauzolea, Jupiterova svatyně, tři římské městské brány (čtvrtá již bohužel neexistuje) a impozantní městské hradby. Také milovníci procházek po pobřeží zde najdou něco pro sebe – Riva je krásná promenáda táhnoucí se mezi historickým centrem města a pobřežím Jadranského moře.

✔️ Existují na eSky.cz nějaké speciální nabídky letenek z Palma de Mallorca do Splitu?

Cestovní nabídky za nízké ceny se pravidelně objevují na eSky.cz. Sledujte nás a nechte se inspirovat!

✔️ Při rezervaci letenek z Palma de Mallorca do Splitu se mohu postarat o pojištění?

Na eSky.cz si při rezervaci letenek můžete také zakoupit různé druhy pojištění, podle Vašich potřeb. Díky tomu bude Váš výlet bezpečný a pohodlný.

✔️ Pokud si objednám letenky z Palma de Mallorca do Splitu, mohu si také rezervovat ubytování na místě?

Na eSky.cz nabízíme vyhledávač ubytování, díky kterému se můžete starat o své ubytování v místě, kam cestujete, ještě před cestou. Ubytování je možné rezervovat nezávisle na letence nebo jako součást balíčku Let+ Hotel.

✔️ Které letecké společnosti nabízejí letenky z Palma de Mallorca do Splitu?

Na eSky.cz zajišťujeme, aby nabídka letů z Palma de Mallorca do Splitu zahrnovala nejen nízkonákladové letecké společnosti, ale i ty, které se specializují na vysoký standard.

Užitečné informace o letištích

Palma de Mallorca Split

Hledáte hotel? Prohlédněte si nejlepší hotely v Splitu

Najít ubytování v Splitu