Menu

Icelandair lety z Prahy do Kyjeva

Ukazát filtry

Kyjev

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: ukrajinština
  Časové pásmo: UTC+3 (léto), UTC+2 (zima)
  Měna: Ukrajinská hřivna (UAH)

 • Metro

  Metro je nejpohodlnějším dopravním prostředkem v hlavním městě Ukrajiny. Tři linky propojují nejdůležitější místa ve městě, včetně nejzajímavějších turistických památek. Za zmínku strojí stanice Arzenál, jejíž nástupiště se nacházejí až 150 metrů pod zemským povrchem, díky čemuž je druhou nejhlubší stanicí na světě.

 • Červená univerzita

  Na Národní kyjevské univerzitě Tarase Ševčenka studuje více než 30 tisíc studentů, díky čemuž je centrem studentského života v zemi. Hlavní budova univerzity se proslavila výraznou barvou fasády. Červená omítka ale nenavazuje na stylistiku období komunizmu. Jedná se o záměr architekta Vincenta Berettiho, který se takto rozhodl dokončit svou stavbu již v roce 1842.

 • Majdan

  Náměstí Nezávislosti v Kyjevě je zřejmě známější pod svým původním názvem Majdan. Patří k nejproslulejším místům ve městě. V posledních letech je spojován s politickými demonstracemi. Právě zde na přelomu roku 2004 a 2005 došlo k masovým protestním akcím, které vedly k oranžové revoluci, a poté v roce 2013 až 2014 k protestům na tzv. Euromajdanu. Lidem, kteří se shromáždili na Majdanu, se již dvakrát podařilo vynutit změny ve vedení státu.

Co si nesmíte nechat ujít v Kyjevě?

Hlavní město a zároveň největší město Ukrajiny se za posledních několik let stalo skutečnou evropskou metropolí. Kyjev leží na břehu řeky Dněpr. Na západním břehu se nachází centrum a nejvýznamnější památky.  

Měli bychom raději začít naší procházku po městě na dněperské promenádě nebo na Chreščatyku, hlavním městském bulváru? To je těžké rozhodnutí, protože oba tato místa velice dobře charakterizují dnešní Kyjev, metropoli na řece, která se po ničivé druhé světové válce znovuzrodila jako fénix z popela. Zážitkem bude také návštěva Zlaté brány, tedy volně pojaté rekonstrukce originálu z 11. století, která vznikla na přelomu 70. a 80. let minulého století.

V Kyjevě se také nachází dva okázalé pravoslavné klášterní komplexy – Kyjevskopečerská lávra, která částečně plní roli muzea, a barokní Chrám svaté Žofie. V podzemí Kyjevskopečerská lávry se nacházejí zpřístupněné katakomby. Nedaleko lávry najdeme památník Matky vlasti. Jedná se o sochu o výšce 62 metrů, která byla vztyčena na památku obětem druhé světové války. Milovníci sportu by se rozhodně měli vydat na Olympijský stadion. Tato aréna s kapacitou 70 tisíc diváků hostila finálové utkání Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012.

Během návštěvy Kyjeva rozhodně nemůžeme opomenout návštěvu jedné z pravých ukrajinských restaurací. Každý turista by měl vyzkoušet tradiční jídlo – ukrajinský boršč. V menu najdeme také místní pirohy, kterým se zde říká vareniki nebo pelmeně.

Užitečné informace o letištích

Praha Kyjev

Oblíbené aerolinky na trase Praha - Kyjev