Menu

Dovolená Turecko 2021 – aktuální podmínky

Dovolená Turecko 2021 – aktuální podmínky

Turecko (tur. Türkiye) je oblíbenou destinací, kde rádi tráví dovolenou turisté z celého světa. Přestože v zemi stále platí určitá omezení spojená s pandemií covid-19, na turisty se většina z těchto omezení nevztahuje. Zjistěte, jaké podmínky musíte splňovat, pokud chcete odjet do Turecka.  

Turecko stát bez testů pro očkované

Epidemiologická situace na celém světě je stále velmi dynamická. Jednotlivé státy zavádějí vlastní omezení a pravidla pro vstup na své teritorium. Stejně je tomu i v případě Turecka. Zdejší vláda zavedla povinné PCR testy a/nebo karanténu pro ty, kteří přijíždějí ze zemí s vysokým rizikem nákazy. V době, kdy byl psán tento článek, EU byla mimo tuto zónu. Turisté ze zemí se středním nebo nízkým rizikem nákazy mohou na území Turecka vjet bez karantény. Aby nemuseli do karantény, stačí předložit negativní výsledek PCR testu, který byl proveden nejpozději 72 hodin před vstupem na území státu. Druhou možností je předložit negativní antigenní test. V tomto případě však musí být proveden do 48 hodin před vstupem na území Turecka. Důležité je, že děti mladší 6 let, se testu nemusí podrobovat.

S velkými výhodami mohou počítat lidé po očkování nebo ti, kteří covid prodělali. Turista, který má doklad potvrzující kompletní očkování (poslední dávka minimálně 14 dnů před vycestováním), může vstoupit na území Turecka bez povinnosti dělat test nebo jít do karantény. Stejná pravidla platí pro ty, kteří covid již prodělali, a to během posledních 6 měsíců. Tito turisté ale musí předložit platné lékařské potvrzení o prodělané nemoci.

Kód HES pro turisty

Každý turista, který plánuje dovolenou v Turecku (tur. Türkiye), je povinen vyplnit speciální formulář, který je dostupný na stránce Ministerstva zdravotnictví Turecké republiky, https://register.health.gov.tr/. V něm je nutné uvést mj. své osobní údaje nebo místo plánovaného pobytu v Turecku (tur. Türkiye). Důležité je, že formulář vyplňujeme 72 hod před cestou a je povinný i pro děti starší 2 let. Ti, kteří formulář nevyplní nebo v něm uvedou nepravdivé údaje, nemusí být vpuštěni na území Turecka nebo mohou být pokutováni. Po vyplnění údajů každý obdrží individuální HES kód, který je kontrolován např. během vstupu na palubu letadla, návštěv některých objektů nebo check-inu v hotelu. Usnadňuje také kontakt na úrovni turista – turecké úřady. Vláda Turecka turistům doporučuje, aby si zakoupili zdravotní pojištění, které se vztahuje také na léčbu způsobenou covid-19. Jinak bude muset osoba, která se na území Turecka nakazí koronavirem, hradit náklady na léčbu z vlastních prostředků.

Bezpečná dovolená v Turecku

Již v roce 2020 turecká vláda vytvořila speciální program „Safe Tourism”, v rámci kterého jednotlivé turistické objekty, včetně hotelů a atrakcí, dostávají certifikáty o hygienické bezpečnosti. Tento certifikát potvrzuje, že na daném místě dodržují principy sanitárního režimu – turistické objekty podléhají neustále kontrolám, díky kterým vláda průběžně kontroluje, které z nich jsou pro turisty bezpečné.

Aktuální nařízení v Turecku (tur. Türkiye) mj. zahrnují: povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech nebo veřejné dopravě. Kavárny a restaurace fungují v hygienickém režimu, je zaveden limit hostů jak uvnitř tak na zahrádkách objektů. Na území Turecka byl zaveden noční zákaz vycházení, ale ten se netýká osob, které do země přijely jako turisté. Nákup potravin v neděli je povolen od 10 do 17 hodin.

Co stojí za to vidět v Turecku (tur. Türkiye)? Seznam atrakcí v této zemi je bezesporu velmi dlouhý. Safranbolu vás okouzlí svou historickou architekturou, zase Kapadokie je známá nejen díky letům v horkovzdušných balonech, ale také díky vyhaslým sopkám a skalním formacím. Milovníci odpočinku na pláži a vodních sportů si rozhodně užijí pobyt v Antalyi. Istanbul je nejvyhledávanějším turistickým cílem v celém Turecku (tur. Türkiye) – tady se nachází mj. proslulá Modrá mešita nebo chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia). To jsou jen namátkou vybrané zajímavosti. Jedno je jisté – Turecko (tur. Türkiye) je země, kde můžete skvěle propojit poznávání a odpočinek.

 

Fotografie: © Branding GoTürkiye

Článek vznikl ve spolupráci s Türkiye Tourism Promotion and Development Agency.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!