Menu

Vyhledat lety do Vratislavi

Vratislav

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: polština
  Časové pásmo: UTC+2 (léto), UTC+1 (zima)
  Měna: Polský zlotý (PLN)

 • Český, německý a lvovský rodokmen

  Dějiny zanechaly ve Wroclawi nesmazatelné stopy. Češi přejali město v první polovině 14. století a měli ho pod správou téměř 200 let. Později se ocitlo v rakouských rukou, a poté bylo součástí Pruska. Na přelomu 19. a 20. století byla Wroclaw jedním z největších měst Německa. Po druhé světové válce se ve městě, ze kterého byli vysídleni Němci, objevili Poláci, kteří často pocházeli ze Lvova, města, které bylo nyní v Sovětském svazu. Proto se není čemu divit, že se zde nachází Raclawické panoráma – majetek zasloužilého institutu a knihovny Osslińských ze Lvova.

 • Slavná hala a její okolí

  Hala století je obrovský objekt ze železobetonu, který je určen pro pořádání sportovních a kulturních událostí. Stavba byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Ikonická stavba je obklopená jedinečnými architektonickými objekty – Pavilonem čtyřech kopulí a Pergolou. Všechny vznikly na začátku 20. století. Po druhé světové válce zde Poláci postavili vysokou a fotogenickou Jehlici, ve 21. století zase vznikla rozlhlá fontána, kde se během léta konají světelná a vodní show.

 • Hlavní náměstí plné života

  V mnohých městech je historické centrum ospalým místem, které se hodí na pohlednici a žije jen díky turistickému ruchu. To ale neplatí pro Wroclaw! Středověké hlavní náměstí bylo vždy místem, které přitahovalo nejen turisty, ale také místní obyvatele. Díky mnohým hospodám, klubům a restauracím žije hlavní náměstí od rána do večera. Zde si nemusíte jen prohlížet historické památky, ale můžete se i skvěle bavit!

Co si nesmíte nechat ujít ve Wroclawi?

Největší město ve Slezsku a západním Polsku bylo během svých dějin součástí různých státních útvarů – Českých zemí, Rakouské monarchie a později Německa, nakonec se po druhé světové válce ocitá na území Polska. Dodnes ve Wroclawi cítíme atmosféru města mnoha kultur.
Wroclaw se může pochlubit úchvatným historickým centrem, které spolu s bývalým ostrovem, nyní poloostrovem na řece Odře, tvořily základ středověkého města. Dnes se o tom můžeme přesvědčit během procházky po Hlavním náměstí a okolních uličkách (všímejte si bronzových trpaslíků!) – určitě se také zastavte u nádherné staré radnice a prohlédněte si renesanční měšťanské domy ve středu náměstí. Většina starých domů v historickém centru města byla postavena v pozdním středověku. Nejvýznamnější památkou nedalekého Tumského ostrova je vysoká gotická katedrála. Hned vedle se na Odře nachází několik malebných ostrovů, které jsou vzájemně propojeny systémem mostů a lávek.
Ve Wroclawi najdeme také zajímavé objekty, které vznikly v pozdějším období – například slavná Hala století s Pavilonem čtyřech kopulí, Pergola, Jehlice, Japonská zahrada nebo také nejslavnější zoologická zahrada v Polsku, která před očima prochází neskutečnou metamorfózu. Milovníci malířství by se měli vydat do Rotundy, kde najdeme mimořádně ambiciózní dílo polského historického malířství – Raclawické panoráma, tedy panoramatický obraz, který představuje pro Poláky velice významnou bitvu pod Raclawicemi v roce 1794.

Užitečné informace o letištích ve Vratislavi

Oblíbené aerolinie na trase z do Vratislavi

Zarezervujte si levné letenky do Vratislavi (Wrocławi) a poznejte polské město, které bylo po dlouhá staletí součástí i našich zemí. Centrem města je Rynek, jedno z největších a jistě i nejkrásnějších středověkých náměstí v Evropě. Udržované a citlivě opravené měšťanské domy hrající všemi barvami, unikátní architektura, majestátní kostely a také říční ostrovy, v jejichž parcích můžete odpočívat a kochat se krásou metropole polského Slezska. Milovníci moderní architektury si nemohou nechat ujít návštěvu Haly století, modernistické železobetonové konstrukce, díky které se Max Berg na počátku 20. století zapsal mezi nejdůležitější architekty své doby. S letenkami do Vratislavy poznáte jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy nebo z místního letiště zamíříte dál plnit si cestovatelské sny

Letový rozvrh: Vratislav

Hledáte hotel? Prohlédněte si nejlepší hotely ve Vratislavi

Najít ubytování ve Vratislavi