Menu

Attika – kolébka evropské civilizace

Attika – kolébka evropské civilizace

Když se řekne dovolená v Řecku – představíte si odpočinek na Rhodosu nebo Krétě? Jedná se o vyhledávané destinace, nejsou však jediné, které se v této zemi vyplatí navštívit. Řecko je výjimečným místem na turistické mapě světa. Prosluněné, plné atrakcí a památek. Když už je řeč o výjimečných místech, Attiku si zkrátka nesmíte nechat ujít. Není divu, že se jí přezdívá miniaturní Řecko. Najdete zde vše, co neodmyslitelně patří k dovolené přesně podle vašich představ.

Sounio
Sounio © Shutterstock

Starověká řecká země

Attika je místem s více než 6000letou historií. A skutečně zde dějiny potkáte na každém kroku. Jsou zde – památky, muzea i historická architektura. Území jižní části Řecka bylo kdysi proslulé zemědělstvím. Dnes se starověké vlivy prolínají s těmi moderními, což z Řecka činí dokonalé místo na dovolenou. Vše doplňuje středomořské podnebí a skvělá kuchyně s místními víny. Co se vyplatí vidět v Attice? Athény, Pireus nebo Eleusis – to je pouze několik našich tipů.

Sounio
Sounio © Shutterstock

Athény – jedno z nejstarších měst světa

Město Platona a Sokrata je kolébkou demokracie. Doporučujeme navštívit Národní archeologické muzeum, slavný stadion Panathinaiko (celý postavený z mramoru) nebo zajít do historické čtvrti města – Plaky. Je propletená úzkými uličkami, plná budov v neoklasickém slohu, ale najdete zde i četné bary a obchody. Monastiraka a nedaleká čtvrť Psyrri jsou zas proslulé nočním životem, který láká místní i turisty. Rádi nakupujete? Nenechte si ujít nákupní čtvrti soustředěné kolem ulice Ermou. Nachází se zde více než 2 500 obchodů!

Akropole je největší a nejvzácnější atrakcí z hlediska architektury, umění a vědy. Na vrchu uvidíte chrámy Athény Nike, Erechtheion, Propyleje a Parthenón, který je symbolem aténské demokracie. Nedaleko se nachází Muzeum Akropole s více než 4 000 artefakty, které zvěčňují historii tohoto místa. Na úpatí Akropole se mimo jiné nachází Hefaistův chrám, starověké Divadlo Dionýsa, chrám Olympského Dia či Hadriánova brána, která je symbolickou branou do města.

Alimos
Alimos © Shutterstock

Pireus – hlavní přístav v Athénách

Pireus je jedním z největších přístavů ve Středozemním moři, který se nachází přibližně 10 km od Athén. Právě zde můžete obdivovat zříceniny slavných Dlouhých hradeb, které kdysi propojovaly Athény s přístavem. Jednou z nejvýznamnějších památek města je Městské divadlo, které se nachází na náměstí Korai. Neoklasicistní budova přitahuje pozornost turistů a prostor kolem ní je jedním z nejoblíbenějších míst setkání místních obyvatel. V Pireu také stojí za to navštívit Archeologické muzeum a prozkoumat jednu ze dvou zátok: Zea nebo Mikrolimano.

Archaiol Museum
Archaiol Museum © Shutterstock

Eleusis – svědek tajemných eleusinských mysterií

Město Eleusis (nebo Elefsína) se nachází asi 20 km od Athén a bylo založeno ve 2. tisíciletí před n. l. Toto místo bylo proslulé především kultem Demeter – bohyně plodnosti, bohaté úrody a její dcery Persefony. Klíčovým bodem města je archeologické naleziště, kdysi důležité náboženské centrum, kde se pořádala eleusinská mysteria (od 15. století př. n. l. a po dobu dalších 2000 let). Nejdůležitější etapa mysterií se odehrála v chrámu Telesterion. Přestože Eleusis patří mezi historická města, která se vyplatí navštívit, v současnosti se z něj stalo průmyslové město. Je plné turistických atrakcí a nabízí také celou řadu volnočasových aktivit.

Anavyssos
Anavyssos © iStock

Přírodní atrakce Attiky – ostrovy, pláže a nejkrásnější západy slunce

Attika je místem, které bylo svědkem mnoha důležitých událostí naší civilizace. Návštěvu památek zajisté zpříjemní odpočinek v přírodě. Jedním z takových míst je Národní zahrada v centru Athén. Je to zelená oáza klidu. Jedinečný výhled na Akropoli vám zaručí výlet na Filopappou nebo vrch Likavitos. Athénská riviéra je místem, kde můžete načerpat energii na písečné pláži – doporučujeme navštívit pláže Edem a Megalo Kavouri.

Acropolis Museum
Acropolis Museum © Shutterstock

Pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit, jak nádherně končí den v Řecku, musíte navštívit mys Sunion. Nachází se přibližně 60 km od Athén a místní i turisté jej považují za nejlepší místo na pozorování západu slunce. Můžete si vychutnávat také výhled na zříceniny Poseidonova chrámu, který byl postaven v 5. století př. n. l. Pokud si potřebujete odpočinout, vydejte se na ostrov Hydra. Je zde zakázáno jezdit autem, díky čemuž zde panuje neopakovatelná poklidná atmosféra. Podobnou atmosféru nabízí i ostrov Aigina, který je proslulý pistáciemi a chrámem Afaie.

Porto Rafti
Porto Rafti (c) iStock

Attika je také vinicí – tato oblast je proslulá kvalitními víny. Nejoblíbenější odrůdou pěstovanou v této oblasti je Retsina. Kromě toho zde najdete samozřejmě olivové háje – koneckonců název města Athény byl převzatý od bohyně Athény, která místním obyvatelům darovala olivovník.

Visit Greece

 

Hledáte další inspirace? Podívejte se na video.

Článek vznikl ve spolupráci s Greek National Tourism Organization.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!