Menu

První let letadlem. Krok za krokem

První let letadlem. Krok za krokem

V odletové hale jsou na tabulích zobrazena čísla letů a u nich čísla bran (gate). Prioritní vstup na palubu letadla mají lidé, kteří si koupili tuto službu, kteří ji mají v ceně letenky nebo cestující, kteří mají přednost z jiného důvodu (rodiny s dětmi).

Při bráně je nutné ukázat palubní lístek a doklady. Poté, podle letiště, procházíme speciálním tubusem přímo do letadla nebo nasedneme do čekajícího autobusu, který nás přiveze k letounu.  

Vchod na palubu letadla

Při vchodu na palubu letadla posádka ukazuje místa k sezení (pokud jsou uvedená na letence) nebo napovídá, kde se posadit. Cestující zpravidla dávají přednost sedadlům u okna (lepší výhled, více soukromí) nebo v uličce (možnost vstát, možnost natáhnout nohy, jednodušší přístup na toaletu).  

Služby na palubě letadla

Až cestující umístí příruční zavazadla na určená místa a zaujmou svá místa, posádka názorně ukáže jak si zapnout pás, použít kyslíkovou masku, kde se nacházejí evakuační východy atd. Poté budou cestující požádáni o zapnutí pásů a vytažení okenních rolet. Jakmile letadlo dosáhne letové výšky, mohou cestující roletu na oknech stáhnout a rozepnout si pásy. Často se stává, že v tomto okamžiku (přes reproduktory) kapitán letadla uvítá cestující na palubě a informuje je o základních parametrech letu – času letu, letové výšce a atmosférických podmínkách.   

Během letu s nízkonákladovými leteckými společnostmi si cestující mohou přečíst magazín umístěný v kapsách sedadel a nakoupit v palubním prodeji. Prakticky takový nákup probíhá tak, že letušky a stevardi nabízejí zboží z vozíku, se kterým projíždí uličkou. V případě potřeby mohou cestující použít toaletu nebo se krátce projít uličkou kabiny.

Během letu s tradičními leteckými společnostmi, podle rezervační třídy, je cestujícím na palubě podáváno jídlo a nápoje. Cestující mají také k dispozici filmy, televizní programy, hudbu, hry a v některých letounech také wi-fi zdarma. 

Přistání

Když se letadlo připravuje na přistání, jsou cestující požádáni o to, aby si zapnuli bezpečnostní pásy. Po zastavení letounu se dveře otevírají a cestující mohou opustit palubu. A opět, podle typu letiště, vcházíme do budovy terminálu tubusem nebo nás do ní dopraví autobus. Poté procházíme pasovou kontrolou a opouštíme letiště. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!