Menu

Odbavení na letišti

Odbavení na letišti

Při odbavení cestujících a zavazadel probíhá registrace cestujícího na letišti, během které cestující obdrží palubní lístek a předá registrovaná zavazadla. Jestliže je to možné, doporučujeme využít možnost online odbavení. Je to výrazně pohodlnější a navíc nemusíme být na letišti tak brzy.

Odbavení cestujících a zavazadel

Po příjezdu na letiště zjistíte informaci o místě odbavení vašeho letu na speciálních informačních tabulích. Tyto informace cestujícím poskytuje také informační kancelář, která se většinou nachází poblíž stanovišť pro odbavení cestujících a zavazadel (check-in).

Pozor!
Na letiště bychom se měli dostavit alespoň 2 hodiny před plánovaným časem odletu letadla.

Krok za krokem

1. Vyhledejte svou bránu (stanoviště) pro odbavení vašeho letu.

2. Připravte si doklady – pas (nebo občanský průkaz), číslo (kód) elektronické rezervace nebo papírovou letenku (pokud ji máte).

3. Na místě odbavení vás zaměstnanec letadla požádá o výše uvedené doklady a také mu předáte registrovaná zavazadla, která budou zvážena a přepravena do letadla.

4. Po ověření dokladů a předání zavazadel obdržíte palubní lístek, který vás bude opravňovat ke vstupu na palubu letadla.

5. Po odbavení zavazadel a cestujících se vydejte k určenému východu k bráně, kde každý cestující prochází bezpečnostní kontrolou.

6. Během bezpečností kontroly musí každý cestující vložit do přepravky všechny předměty, např. klíče, telefon, opasek a elektronická zařízení, která převáží v příručním zavazadle, a také svrchní oděv (plášť, bundu, šálu).

7. Po zakončení bezpečnostní kontroly může cestující přejít k příslušné bráně (gate), kterou se vchází na palubu letadla. Čas vstupu na palubu letadla je uveden na palubním lístku. Zaměstnanci letiště budou informovat cestující o tom, že se již mohou připravit na vstup na palubu letadla.

Pozor!
Některé letecké společnosti vybírají dodatečné poplatky za odbavení na letišti a vytištění palubního lístku (např. Ryanair). V případě letecké společnosti Wizz Air zákazníci eSky nemusí doplácet na letišti. Podrobné informace o poplatcích za odbavení se nacházejí v přepravních podmínkách daného dopravce. Povinností cestujícího je se s podmínkami seznámit.

 

Samostatné odbavení na letišti

Abychom se vyhnuli čekání ve frontě při odbavení cestujících a zavazadel, můžeme využít automaty pro samostatné odbavení, které jsou umístěny na většině mezinárodních letišť.

Krok za krokem

1. Najděte automat pro samoobslužné odbavení (self-service check-in machine) – na internetových stránkách letišť naleznete informace, kde se tyto automaty nacházejí.

2. Vepište do automatu údaje z dokladu totožnosti, který jste použil/a při nákupu letenky a číslo (kód) potvrzení rezervace.

3. Jestliže to automat umožňuje, můžete si samostatně zvolit místo v letadle nebo vám automat sám místo přidělí.

4. Obdržíte výtisk palubního lístku, který si uschovejte – je nutný pro vstup na palubu letadla.

Pozor!
Na některých letištích je možnost samostatného odbavení dostupná pouze v situaci, kdy cestující má s sebou pouze příruční zavazadlo.

Největší letiště umožňují také samostatné odbavení i s registrovanými zavazadly. V takovém případě obdržíte také speciální visačku nebo nálepku pro označení zavazadla. Poté, co zavazadlo označíte, ponecháte ho v místě předání zavazadel (baggage drop-off point).

Samostatné odbavení na letišti je zdarma.


Odbavení cestujících třídy economy

Cestující, kteří cestují s tradičními leteckými společnostmi a kteří si koupili letenky ve třídě economy, mohou využít několik druhů odbavení:

  • odbavení cestujících a zavazadel na letišti,
  • samostatné odbavení na letišti,
  • online odbavení, 
  • telefonické odbavení (cestou hlasového spojení nebo přenosem dat).

Ne všechny letecké společnosti nabízejí možnost telefonického odbavení. Nejjednodušší je odbavení online, díky kterému se cestující mohou vyhnout možným frontám k odbavení na letišti a bez zdržení přejít (po předání zavazadel) k určenému místu, přímo k bezpečnostní kontrole. Pamatujme, že po odbavení je cestující povinen se včas dostavit k osobní (bezpečnostní) kontrole – obvykle je to 35 minut před odletem.

Odbavení cestujících první třídy

Pro cestující, kteří si koupili místa v první třídě (pro některé letecké společnosti také v business třídě) poskytují tradiční letecké společnosti speciální místa pro odbavení cestujících a zavazadel. Díky tomu mohou cestující z první třídy počítat s rychlým vyřízením všech formalit. Místa k odbavení pro cestující z první třídy jsou vyznačená, stejně jako branky pro rychlou osobní bezpečnostní kontrolu.

Cestující první třídy mohou samozřejmě také využít možnost online odbavení, samostatného nebo telefonického odbavení. Společnost British Airways nabízí například odbavení mobilním telefonem pomocí přenosu dat – cestující obdrží čárový kód palubního lístku a může si ho vytisknout na přenosné tiskárně. Tato možnost není ještě dostupná u všech leteckých společností, ale stále více se rozšiřuje.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!