Menu

Online odbavení

Online odbavení

Online check-in je check-in přes internet. Alternativou k němu je “klasický” check-in přímo na letišti.

Pozor! Při koupi letenek u oblíbených dopravců jako Ryanair, Wizz Air nebo easyJet se vyplatí využít právě online check-in. Check-in na letišti může být (a často i bývá) dodatečně zpoplatněn.

Co je to check-in a proč bychom ho měli podstoupit?

Každý cestující musí mít svůj vlastní palubní lístek, aby mohl zaujmout své místo v letadle (samotná letenka pro vstup do letadla nestačí!). Palubní lístek cestující získá právě během check-inu. Existují dvě možnosti jak na to:

 • Online – důležitou roli tu hraje online formulář, do kterého cestující zadá požadované údaje a následně si nechá vygenerovat palubní lístek. Ten si pak musí ve vytištěné podobě vzít s sebou na letiště (podrobnosti o online check-inu se dočtete v další části článku)
 • Na letišti – při check-in přepážce konkrétních aerolinií nebo při samoobslužném check-in automatu. Palubní lístek vám pak nechá vytisknout zaměstnanec aerolinií nebo vám ho vytiskne automat (víc informací najdete v článku, který se věnuje check-inu na letišti).

Každý cestující vlastní jeden vyplněný palubní lístek. Rozsah údajů na lístku určuje letecká společnost. Tyto údaje se ale mohou lišit, kupříkladu podle směru cesty – v některých destinacích může být například zavedena vízová povinnost, zatímco v některých ne. Během check-inu se obvykle uvádí jméno a příjmení, číslo cestovního dokladu (pas, průkaz totožnosti), ale také jiné údaje (název krajiny nebo údaje o vydání a platnosti dokladů). Je to důležité, protože shoda údajů na palubním lístku a v dokumentech bývá jedním z cílů předletové bezpečnostní kontroly.

Pokud se ve výše zmíněných údajích objeví neshody, cestující neprojde bezpečnostní kontrolou. Během check-inu se zároveň cestujícím přidělují sedadla v letadle – informaci o svém místě najde každý pasažér na vygenerovaném palubním lístku.

Je důležité během check-inu poskytnout zmíněné osobní údaje? Ano, je to nezbytné a důležité. Během rezervace letenek je nutno uvést jména a příjmení cestujících, stejně jako data jejich narození a kontaktní údaje. Palubní lístek obsahuje detailnější informace, to ale vyplývá z platných bezpečnostních požadavků.

Může dojít k situaci, že v čase mezi nákupem letenky a samotním letem nastanou změny v požadovaných údajích (kupříkladu může vypršet platnost cestovního pasu a nový dokument bude mít úplně jiné číslo). Právě proto se check-in řeší těsně před odletem nebo (pokud se jedná o online check-in) maximálně několik dní před plánovaným odletem. 

Pozor! Každý cestující by měl mít svůj vlastní a správně vyplněný palubní lístek a průkaz totožnosti (pro potvrzení platnosti a shody uvedených údajů)!

Kdy letecké společnosti otevírají online odbavení?

Okamžik zahájení a ukončení online odbavení určuje každá letecká společnost trošku jinak. Například:

 • easyJet nabízí online odbavení od 30 dnů do 2 hodin před odletem,
 • Ryanair nabízí odbavení od 2 dnů do 2 hodin před odletem (ale v případě rezervace místa od 60 dnů před odletem),
 • Wizz Air nabízí online odbavení od 30 dnů (pokud máte rezervaci místa) nebo od 24 hodin (pokud nemáte rezervaci místa) až 3 hodiny před plánovaným odletem.

Další aerolinie, které poskytují online check-in:

 • Air Baltic – od 5 dní před odletem až do závěrečných hodin při odbavovacích přepážkách na letišti.
 • Alitalia (platné jen pro tarifu Light!) – od 24 do 2 hodin před odletem.
 • Ukraine International Airlines – od 48 hodin (kromě letů z Amsterdamu, trasy Kyjev – Brusel a charterových letů – od 24 hodin, letů z Bruselu, Ženevy a Curychu – od 18 hodin před odletem) do 1 hodiny před odletem (kromě letů z Tel Avivu a Záporoží – v těchto případech se možnost check-inu končí 3 hodiny před odletem letadla). Online check-in na trasách Kyjev – Riga a Riga – Kyjev je zpoplatněn, pro ostatní trasy je zdarma. Od 1. října 2017 jsou cestující letů UIA povinni zaplatit poplatek za check-in na letišti (výjimku mají pouze cestující interkontinentálních letů a letů s odletem z města Klaipėda)!
 • AirAsia (platí pouze pro domácí lety) – od 14 dní do 4 hodin před odletem (pro AirAsia X) nebo až do 1 hodiny před odletem (AirAsia).
 • Spirit Airlines – od 24 hodin do 1 hodiny před odletem.
 • Jet2.com – od 28 dní do 5 hodin před odletem.
 • El Al. – od 24 hodin do 3 hodin před odletem.

Ve výše uvedených případech probíhá check-in standardně na letišti – cestující po příchodu k odbavovací přepážce (nejpozději 2 hodiny před odletem) obdrží palubní lístek bez poplatků.

Jak vypadá procedura online odbavení u eSky?

Pozor! Pokud máte nebo plánujete rezervovat letenku společnosti Ryanair, přejděte sem.

Kdy se mohou zákazníci eSky odbavit? Cestující obdrží e-mail s elektronickou letenkou a odkazem na odbavovací formulář. Tam uvedete všechny údaje potřebné k odbavení před tím, než letecká společnost zahájí online odbavení na svých stránkách (obvykle do 2–4 dny před odletem). Naši konzultanti dokončí tento proces jménem cestujícího při zahájení odbavení nebo celý proces bude proveden automaticky. Pozor! Odbavení online se nemusí podařit, pokud poskytnete údaje později než 48 hodin před odletem. Palubní lístky, které si doma vytisknete, budou zaslány na e-mailovou adresu uvedenou v rezervaci nejdříve 48 hodin a nejpozději 8 hodin před plánovaným časem odletu.

Pokud se cesta skládá z několika letů, budou palubní vstupenky zaslány v samostatných e-mailech - 48 až 8 hodin před plánovaným termínem každého letu.

Pozor! Služba online check-in je prostřednictvím eSky k dispozici jen pro lety některých oblíbených aerolinií. Uvedenou službu je možné vložit do nákupního košíku během rezervace letenek.

Jak probíhá online odbavení letů společnosti Ryanair na eSky?

Pokud jste při rezervaci letenek zakoupili službu Online odbavení, proces online odbavení pro společnost Ryanair se nijak neliší od výše popsaného. Jakmile zadáte své údaje a letecká společnost zahájí proces odbavení, provedeme to vaším jménem a zašleme palubní vstupenky na váš e-mail. Ty je nutné vytisknout před odjezedem na letiště. Pozor! V takovém případě můžete obdržet informace o vaší rezervaci přímo od letecké společnosti na vaši e-mailovou adresu. Doporučujeme však sledovat pouze odbavovací zprávy od eSky.

Pokud si nezakoupíte službu Online odbavovenína eSky, musíte se odbavit přímo u letecké společnosti. Chcete-li to provést, musíte jít na web letecké společnosti, přihlásit se pomocí e-mailové adresy uvedené při rezervaci letenek na eSky a vyplnit formulář pro odbavení. Nezapomeňte však, že to bude možné až poté, co letecká společnost otevře možnost online odbavení (u společnosti Ryanair je to možné od 24 hodin do 2 hodin před odletem)! Palubní vstupenky použijete v souladu s pokyny uvedenými na webových stránkách letecké společnosti.

Je také třeba vzít na vědomí, že v tomto případě obdržíte veškeré informace týkající se vaší cesty, včetně odbavení a změn harmonogramu, pouze od letecké společnosti!

Kdy obdržíte palubní lístky eSky?

 • Wizz Air – palubní vstupenku dostanete na e-mail nejdříve 48 a nejpozději 8 hodin před plánovaným odletem.
 • easyJet – palubní vstupenku dostanete na e-mail nejdříve 48 a nejpozději 8 hodin před plánovaným odletem nebo ji dostanete na letišti (o čemž vás budeme informovat e-mailem).
 • Blue Air – palubní vstupenku dostanete na e-mail nejdříve 48 a nejpozději 8 hodin před plánovaným odletem.
 • Ryanair - pouze při zakoupení doplňkové služby Online odbavení na eSky: palubní vstupenka vám bude zaslána e-mailem 24 až 8 hodin před odletem.

Pamatujte, že palubní vstupenky vám budou zaslány, pouze pokud uvedete všechny údaje pro online odbavení požadované leteckou společností!

Musím si palubní vstupenku vytisknout?

Ano, letecké společnosti v současné době  požadují, aby cestující měli palubní vstupenky vytištěné. Palubní lístek je vhodné vytisknout co nejdřív po jeho přijetí. Lístek lze také zálohovat (na přenosný disk nebo do paměti smartfónu). Ppřed přístupem k check-inu a pasové nebo bezpečnostní kontrole na letišti je potřebné mít vytištěný lístek s sebou! Spolu s palubním lístkem byste si měli vzít také doklady totožnosti, které jste použili při check-inu. Pokud vám některý z potřebných dokumentů bude na letišti chybět nebo pokud se při kontrole údajů objeví nesrovnalosti, může dojít na placení vysokých poplatků, v extrémních případech i k zamítnutí vstupu na palubu letadla.

Check-in nefunguje, nemůžu se zaregistrovat. Co mám dělat?

 • Zkontrolujte, jestli na váš e-mail nebyl odeslán nový letový plán s novým odkazem-linkem pro check-in.
 • Pokud se rezervace týká větší skupiny cestujících, nedoporučuje se registrovat mnoho pasažérů najednou. Pokud se zadávání potřebných údajů týká velkého počtu cestujících, nemusíte kvůli tomu stihnout stanovený čas pro vyplnění těchto údajů. Toto časové omezení při zadávání je zavedeno z důvodu bezpečnosti svěřených dat.

Změna po registraci

Po online check-inu vám společnosti Ryanair, Wizz Air a EasyJet umožní změnu termínu letu nebo jména cestujícího. Tato služba je placená zvlášť za cestujícího a let podle ceníku letecké společnosti. Po otevření letenky cestující mohou dělat změny v souladu s podmínkami a předpisy letecké společnosti. Tyto změny jsou nicméně časově omezené.

Pozor! Pasažéři, kteří cestují s registrovanou batožinou a využívají službu online check-in jsou povinni zúčastnit se odevzdání a registrace batožiny na letišti.


Pamatujte si!

 • Po online check-inu není možné dělat změny na letence (kromě aerolinií Ryanair, Wizz Air, easyJet).
 • Na letišti musí mít každý pasažér vytištěn palubní lístek.
 • Palubní lístky mohou být vytištěny černobíle.
 • Každý palubní lístek musí být vytištěn na samostatném listu tak, aby jedna z jeho stran byla nepotištěná.
 • Cestující na letišti musí doložit stejné doklady totožnosti, které použil při online check-inu.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!