Menu

Jak připravit zvíře na let?

Jak připravit zvíře na let?

Některé nízkonákladové letecké společnosti a většina klasických leteckých společností umožňuje převoz zvířat (především psů a koček). Zjistěte, které společnosti umožňují přepravu zvířat.

O tom, že chceme přepravit zvíře, musíme informovat leteckou společnost s dostatečným předstihem, nejlépe již během rezervace letenky. Proto je vhodné kontaktovat naše konzultanty ze zákaznického centra. Pomohou vám zjistit výši poplatků a detailní podmínky přepravy zvířat. 

Jak přepravit zvíře letadlem?

1. Doklady a formální náležitosti 

Na území Evropské unie platí jednotná pravidla týkající se přepravy zvířat.

Před odjezdem se ujistěte, že máte potřebné doklady a vaše zvíře splňuje všechny podmínky nutné pro přepravu: 

Mikročip

Psi, kočky a fretky musí mít speciální mikročip. Před cestováním zajděte se svým mazlíčkem k veterináři, který čip zvířeti zavede a číslo čipu zapíše do pasu.

Do 3. července 2011 byla zvířata tetována. Pokud vaše zvíře již má tetování vepsané do pasu před tímto datem, nemusí dostat čip. Na palubách letadel v celé Evropské unii jsou převážena pouze zvířata, která mají čip nebo byla tetována před 3. červencem 2011. 

Očkování

Psi, kočky a fretky musí být očkováni proti vzteklině. Více informací o očkování můžete získat na stránkách Státní veterinární správy. Nezapomeňte, že datum očkování nesmí předcházet datu zavedení mikročipu. 

Pas

Zvířata musí mít pas, který vystavuje veterinář a který obsahuje informaci o očkování proti vzteklině. Seznam veterinářů oprávněných vydat pas pro zvířata se nachází na internetových stránkách Státní veterinární správy.  

Pozor! 
Každá země může mít individuálně nastavené podmínky pro dovoz zvířat na jejich území, a proto byste se před cestou měli seznámit s předpisy příslušného státu. Obvykle lze tyto informace nalézt na internetových stránkách veterinárních správ.

Cestování do Spojeného království, Irska, Finska a na Maltu: kromě zmíněného musí psi podstoupit očkování proti tasemnici (Echinococcus multilocularis), které musí být provedeno nejpozději 120 hodin a ne méně než 24 hodin před plánovaným termínem cesty.  

2. Podívejte se na podmínky přepravy a tabulku poplatků leteckých společností

Přepravní podmínky jsou obsaženy v pravidlech letecké společnosti. Cestující musí na dobu letu svému mazlíčkovi poskytnout vhodnou přepravku nebo klec přizpůsobenou požadavkům dopravce.

Letecké společnosti umožňují přepravu omezeného počtu zvířat na palubě letadla nebo v podpalubí, takže převoz zvířat by měl být telefonicky hlášen co nejdříve, nejlépe již při rezervaci letu. Získání souhlasu od letecké společnosti pro přepravu zvířete vyžaduje určitou čekací dobu. Kromě toho, letecké společnosti mají právo odmítnout přepravu zvířete.

3. Připravte domácího mazlíčka na cestu

Obvykle se malá zvířata přepravují na palubě letadla ve speciální přepravce, která spolu se zvířetem nepřevyšuje hmotnost 6 kg nebo 8 kg (v závislosti na letecké společnosti). Nádoba musí být dostatečně velká, aby se v ní zvíře mohlo volně pohybovat, vstát, lehnout si a otočit se.

Přepravky musí být uzavřeny tak, aby se zvíře nemohlo dostat ven, ale musí být zajištěna volná cirkulace vzduchu. Letecké společnosti obvykle umožňují přepravu jednoho zvířete na jednoho cestujícího. Přepravku nelze umístit na sedadlo cestujícího, i když cestující zakoupí další sedadlo. V průběhu letu zvíře nemůže být vyjmuté z přepravky.

Přepravka by měla být zakoupena v dostatečném předstihu před odjezdem, aby si zvíře postupně zvykalo na pobyt v ní.


Vodicí pes

Všechny letecké společnosti, a to jak nízkonákladové, tak klasické, povolují cestovat osobám se zdravotním postižením, nevidomým a slabozrakým s vodicím psem. Vodicí pes je přepravován zdarma. O přepravě psa musí cestující také informovat leteckou společnost předem, nejlépe již při rezervaci letu.

Vodicí pes musí mít všechny potřebné dokumenty. Některé letecké společnosti na některých trasách nepovolují přepravu asistenčních psů – abyste se seznámili s podmínkami dopravců, obraťte se na telefonní centrum nebo zkontrolujte podmínky přepravy v pravidlech dopravce.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!