Menu

LOT lety z Prahy do Oděsy

Oděsa

 • Obecné informace

  Úřední jazyk: ukrajinština
  Časové pásmo: UTC+3 (léto), UTC+2 (zima)
  Měna: Ukrajinská hřivna (UAH)

 • Filmové schody

  Vedou z přístavu k Přímořskému bulváru a dále do staré části města. Majestátní schody přešly do historie kinematografie díky slavnému režisérovi Sergeji Ejzenštejnovi. Ve svém filmu Křižník Potěmkin zde umístil mimořádnou scénu, ve které oddíl císařské armády masakruje lid. I když k těmto událostem na tomto místě nedošlo, díky tomuto snímku se schody staly legendární. V roce 1955 dostaly oficiální název Potěmkinovy schody.

 • Delfinárium

  Na nábřeží u obrovského Ševčenkova parku stojí charakteristická stavba, ve které se nachází delfinárium. Tento objekt je otevřen po celý rok a můžeme v něm nejen pozorovat tato sympatická zvířata, ale taky si s nimi hrát. Kdo má chuť a odvahu si může pod dohledem instruktorů zaplavat s delfíny v bazénu.

 • Město mnoha kultur

  Oděsa byla vzhledem ke své poloze a významu po staletí kulturní křižovatkou. Kromě Ukrajinců a Rusů zde žila také významná židovská, polská, německá a dokonce i řecká menšina. O kulturním obraze města svědčí také skutečnost, že zde bydleli Puškin, Mickiewicz a dokonce i Svatopluk Čech.

Co si nesmíte nechat ujít v Oděse?

U největšího námořního přístavu na Ukrajině vzniklo město, jehož ulice a domy byly svědky významných dějinných zvratů. Oděsa je také nazývána Perlou Černého moře. Toto označení má svůj důvod, dodnes se totiž město může pochlubit nejen řadou elegantních staveb, ale také značkou jedné z nejvýznamnějších turistických destinací v regionu.

Město bylo založeno v 15. století Tatary a během své historie několikrát změnilo státní příslušnost – vládli zde Litevci, Turci i Rusové. Díky strategické poloze a příjemnému podnebí nebyla Oděsa jen obchodním centrem imperiálního Ruska, ale byla považována také za ideální místo pro život. O dávném postavení významného kosmopolitního přístavu, který byl také přezdíván Oknem do světa carského Ruska, svědčí skutečnost, že na začátku 20. století to bylo čtvrté největší město v impériu – po Petrohradu, Moskvě a Varšavě. Mnoho jedinečných památek pochází z 19. a začátku 20. století, například Oděská filharmonie a malebné Velké divadlo opery a baletu, muzeum umění v Paláci Potockých nebo Preobraženský park s Chrámem Proměnění Páně.

Oděsa se objevila také na stránkách světových dějin. Během revoluce v roce 1905 došlo ve městě ke stávce, ke které se připojila posádka křižníku Potěmkin. Tato událost a potlačení povstání měla dalekosáhlé následky, její filmovou podobu známe ze snímku Sergeje Ejzenštejna Křižník Potěmkin.

Užitečné informace o letištích

Praha Oděsa

Oblíbené aerolinky na trase Praha - Oděsa