Menu

Brexit: jak cestovat do Velké Británie?

Brexit: jak cestovat do Velké Británie?

Brexit se stal skutečností. Velká Británie vystoupila z Evropské unie v noci z 31. ledna na 1. února 2020. 31. prosince 2020 skončilo přechodné období, během kterého pro cestování mezi zeměmi Evropské unie a Spojeným královstvím platila ještě stávající pravidla. Jak cestovat do i z Velké Británie od 1. ledna 2021? Co se změnilo pro obyvatele zemí Evropské unie, kteří chtějí vycestovat do Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska?

Co se změnilo po brexitu?

Velká Británie po brexitu už není členem Evropské unie. Opustila společný trh EU, kde mimo jiné platilo pravidlo volného pohybu osob. Nezapomeňte však, že Spojené království nikdy nebylo zahrnuto do schengenského prostoru. Obyvatelé zemí EU, kteří cestují do této země, proto musí projít hraniční kontrolou a na letištích – pasovým odbavením. K překročení hranice za jakýmkoliv účelem (turistický výjezd, služební cesta, příjezd do práce nebo na studijní pobyt) však dříve stačilo předložit pouze občanský průkaz.

S brexitem se změnila pravidla ohledně překročení britských hranic. Tato pravidla platí pro obyvatele Evropské unie a Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska, kteří zde cestují za jakýmkoli účelem (také v případě několikadenních turistických výjezdů).

Jak cestovat do Velké Británie po brexitu?

Od 1. ledna 2021 musí obyvatelé zemí EU při překročení britských hranic předložit doklad totožnosti. Pozor! Od 1. října 2021 je jediným platným dokladem pro cestování do Spojeného království (z jakéhokoli důvodu) cestovní pas!

S brexitem začala pro obyvatele EU a Evropského hospodářského prostoru (Islandu, Lichtenštejnska, Norska) a Švýcarska platit vízová povinnost. V některých případech však vízum není nutné – vše závisí na účelu cesty.

  • Cestování za turistickým účelem nebo za účelem návštěvy
    Pokud se chystáte do Velké Británie na krátkou dobu (maximálně do 6 měsíců), například na návštěvu Londýna nebo návštěvu rodiny či přátel, musíte si s sebou vzít pouze cestovní pas. V tomto případě se vízum nevyžaduje.
  • Cestování za pracovními účely
    Pokud se chystáte do Velké Británie za pracovními účely a na krátkou dobu, např. za účelem služební cesty, schůzky, konference atd., budete potřebovat pouze cestovní pas. U většiny služebních cest se vízum nevyžaduje, dokud celková doba pobytu na území Spojeného království není delší než 6 měsíců. Cestování za pracovními účely, na které se nevztahuje vízová povinnost, mimo jiné nezahrnuje: práci nebo provádění stacionárních služeb pro britské společnosti nebo stáže.
  • Cestování za prací nebo studiem
    Pokud se chystáte do Velké Británie pracovat (jak pro svého zaměstnavatele, tak i v rámci svého vlastního podnikání), čeká vás stáž nebo studium, budete kromě cestovního pasu potřebovat také vízum. Před odjezdem si prosím přečtěte vízové ​​podmínky na internetových stránkách britské vlády.

Pozor! Vzhledem k epidemické situaci ve světě vyžadují britské úřady v každém z výše uvedených případů od cestujících do Velké Británie další doklady. Pokud jste zakoupili letenku prostřednictvím eSky, můžete zkontrolovat všechny nezbytné informace po přihlášení do vašeho účtu. Navíc je společně s informacemi ohledně cesty a požadovaných dokladůnajdete i na naší stránce.

Cestování obyvatel EU, kteří bydlí ve Velké Británii

Ve Velké Británii žijí velké skupiny obyvatel Evropské unie, kteří se v této zemi bydlí díky pravidlu volného pohybu osob v EU. Pokud však chtějí legálně pobývat na území Velké Británie i po brexitu, musí do 30. června 2021 získat status usedlíka nebo „předběžného“ usedlíka. Do 31. prosince 2025 mohou usedlíci nebo osoby se statusem „předběžného“ usedlíka překročit hranice Spojeného království při předložení průkazu totožnosti. Po tomto datu už budou muset při vstupu na území Velké Británie předložit cestovní pas. Status usedlíka nebo „předběžného“ usedlíka znamená, že nemusíte žádat o britské vízum.

Jak cestovat na území Velké Británie po brexitu?

Brexit významně neovlivnil problémy spojené s pohybem na území Velké Británie a pobytem v této zemi. Národní řidičský průkaz i Evropský průkaz zdravotního pojištění jsou platné podle stávajících pravidel. Britská vláda však doporučuje, abyste si sjednali další cestovní pojištění, které pokryje i náklady na soukromé lékařské návštěvy. Nezapomínejte však, že EHIC ani cestovní pojištění nepokrývají náklady na plánovanou léčbu a lékařská ošetření ve Velké Británii.

Vystoupení Spojeného království z Evropské unie však bude mít vliv na poplatky za roaming. Do konce roku 2020 operátoři nemohli účtovat další poplatky lidem, kteří během cestování na území Velké Británie používali mobilní telefony. Nyní budou tyto poplatky zohledněny, proto si před odjezdem ověřte přímo u mobilního operátora, jaké jsou ceny za roaming ve Spojeném království.

Překročení britsko-irské hranice

Co změnilo vystoupení Velké Británie z EU, pokud se jedná o cestování mezi Irskou republikou, která je členem Evropské unie, a britským Severním Irskem? Do 1. ledna 2025 bude překročení britsko-irské pozemní hranice vypadat jako před brexitem. Po tomto období bude moci místní parlament v Severním Irsku jednostranně zrušit tyto podmínky nebo prodloužit stávající zákon o překročení hranic a celní politice o další čtyři roky.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!