Menu

Zavazadla: omezení týkající se váhy a rozměrů

Zavazadla: omezení týkající se váhy a rozměrů

Dovolená naplánovaná, letenky koupené... a co zavazadla? Předtím, než se pustíte do balení, byste měli zkontrolovat, zdali váš batoh nebo kufr odpovídá hmotnostním a rozměrovým limitům aerolinek, se kterými letíte. Jaké jsou maximální rozměry odbaveného zavazadla? Jaká je povolená hmotnost příručního zavazadla? Každá letecká společnost má vlastní zásady týkající se velikosti, hmotnosti a počtu kusů povolených zavazadel, se kterými mohou její zákazníci cestovat. Doporučujeme se s těmito zásadami seznámit před odletem, protože nedodržení hmotnostních a rozměrových limitů může váš let výrazně prodražit.

Rozměry a hmotnost příručního zavazadla

Maximální povolená velikost příručního zavazadla se u jednotlivých aerolinek liší. U populárních low-costových leteckých společností (jako je Wizz Air a Ryanair) jsou limity téměř totožné - rozdíl je v několika málo centimetrech. Pár centimetrů ale může hrát velkou roli. V případě, že vaše zavazadlo přesáhne povolenou velikost, budete za něj muset platit jako za odbavené, případně vás nemine poplatek za nadváhu.

V každém případě by se vám příruční zavazadlo mělo vejít pod sedadlo před vámi nebo do uzavíratelných přihrádek nad sedadly. Přesná velikost a hmotnost záleží na každém dopravci. Nezapomeňte, že cokoli, co je součástí zavazadla (rukojeť, ruční madlo, kolečka, kapsy), se počítá do povolených rozměrových limitů. Příruční zavazadlo by nemělo vážit více než 8-10kg.

Rozměry a hmotnost odbaveného zavazadla

Pokud potřebujete cestovat se zavazadlem o větší velikosti nebo hmotnosti, než letecká společnost dovoluje v rámci vaší letenky, můžete si přikoupit extra zavazadla. Zjistěte si, kolik zavazadel a jakých rozměrů lze dokoupit u vaší letecké společnosti. Toto záleží také na cestovní třídě. Finální cenu ovlivní také množství dodatečných zavazadel, datum letu (v sezóně jsou veškeré služby aerolinek dražší) a také destinace, do které letíte.

Navštivte naše webové stránky a podívejte se, jaké rozměry a hmotnostní limity příručních a odbavených zavazadel mají jednotlivé aerolinky.

Jaké zavazadlo si mám pořídit?

Pokud si plánujete pořídit nové zavazadlo, které vás bude doprovázet na vaše cesty letadlem, vezměte v úvahu několik faktorů. Seznamte se s povolenou velikostí zavazadel u společností, se kterými létáte nebo máte v plánu létat. Létáte často? Dejte přednost kvalitnímu kufru nebo batohu, který se jen tak neotluče nebo nepotrhá. Pokud létáte sporadicky, měl by vám na pár letů posloužit i levnější model kufru na kolečkách nebo batoh.

Na trhu najdete nepřeberné množství měkkých textilních i tvrdých skořepinových kufrů. Kvalitní kolečka a zámek však ocení každý cestovatel. Pokud vybíráte příruční zavazadlo, můžete zvolit měkký kufr na kolečkách, který je skladný a vejde se do něj hodně věcí. Polotvrdý materiál zase lépe ochrání vaše věci. Na druhou stranu, kufry z polotvrdého materiálu jsou o něco těžší.

V případě, že vybíráte kufr, který vám má posloužit jako spolehlivé zavazadlo k odbavení, zvolte skořepinový kufr, který je mnohem odolnější. Pozornost věnujte také kvalitě provedení madel, rukojetě a koleček (pracovníci letiště s kufry nezacházejí zrovna v rukavičkách). Skvělou volbou je kufr z polykarbonátu s kódovým zámkem - vaše věci budou v bezpečí.

 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!