Menu

Co musím vědět před cestou letadlem?

Co musím vědět před cestou letadlem?

Před cestou

Ujistěte se, jaké rozměry zavazadel přijme letecká společnost, se kterou cestujete. Vzhledem k bezpečnostním opatřením nemůžeme do zavazadel brát některé předměty. Rozdíly se týkají také příručních a registrovaných zavazadel. Zjistěte, co si můžete vzít do letadla. Nezapomeňte také ověřit celní předpisy zavazující v daném státě.

Nezapomeňte si s sebou vzít doklady nutné pro odbavení. Mohou to být:

  • občanský průkaz nebo cestovní pas
  • vízum,
  • číslo elektronické letenky nebo palubní lístek,
  • hotelová rezervace,
  • potvrzení o pojištění,
  • jiné dokumenty např. potvrzení o očkování, lékařské potvrzení o týdnu těhotenství, pas pro zvíře.

Cestování s dítětem vyžaduje důkladnou přípravu. Nezapomeňte na doklady pro dítě. Na území států patřících do Schengenské zóny mohou děti cestovat na občanský průkaz nebo cestovní pas. Dítě musí mít vlastní doklad, nemůže cestovat a používat doklad rodičů. Zjistěte také, které letecké společnosti nabízejí dětské menu

Na letišti

Přijeďte na letiště s dostatečným předstihem. Pokud cestujete v rámci Schengenské zóny a máte pouze příruční zavazadlo, stačí, pokud na letiště dorazíte 40 minut před plánovaným odletem. Pokud ale cestujete dál nebo máte zavazadla k odbavení, musíte na letiště dorazit dříve, nejlépe kol. 2 hodin před startem letadla. Čím dříve přijedete na letiště, tím více času budete mít na vyhledání odbavovací přepážky a vstupu.

Pokud se neodbavíte dříve v online systému, můžete se odbavit na letišti. Tato možnost je ale většinou dražší.

Během letu

Na palubě letadla jsou pro každého cestujícího závazná tatáž pravidla a povinnosti. Pamatujte, že palubní posádka má především za úkol zajistit bezpečnost letu, a teprve na druhém místě obsluhovat cestující. Proto se také musíme řídit pokyny posádky. Mnoho cestujících si není jistých, zda mohou na palubě používat mobilní telefon. Mohou, ale pouze pokud má nastaven režim letadlo.

Jídla na palubě jsou podávána podle cestovních tříd a leteckých tras. Již při rezervaci letu se dozvíte, zda je jídlo započteno v ceně letenky. Pokud si chcete vybrat jídlo navíc, kontaktujte našeho konzultanta na čísle 296 181 756. Můžete si také s sebou vzít vlastní jídlo, jsou zde ale určitá omezení.

Po přistání

Po přistání letadla vás palubní posádka zavede do připraveného autobusu nebo přímo do budovy terminálu. Tam můžete, podle státu, do kterého cestujete, ještě projít vízovou a pasovou kontrolou.

V příletové hale si po přistání vyzvednete svá zavazadla.


TOP 10 nejzajímavějších ženských národních oděvů TOP 10 nejzajímavějších národních parků na světě Co si můžete vzít do letadla?

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Zaujal vás článek, ale potřebujete více informací?
Děkujeme za vaši pomoc

Váš názor nám pomůže vytvářet lepší a zajímavější články.

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later