Nemluvně v letadle: Od kdy už může cestovat?
Novorozeňata nemohou cestovat letadlem do prvního týdne života kvůli rozvoji jejich těla – dýchací systém a krevní oběh je ještě příliš slabý, aby si poradil se změnami tlaku. Navíc získání pasu v takto krátké době od narození je nemožné. Obecně se tvrdí, že dítě může cestovat letadlem po třetím měsíci života.
Pro nejmladší děti je lepší vyhnout se cestování letadlem – je zde totiž mnoho lidí, tedy i více virů a bakterií. Během letu bude dítě dýchat stejný vzduch, co ostatní cestující. Neznamená to ovšem, že nemluvňata vůbec nemohou létat letadlem. Před letem bychom se však měli poradit s pediatrem.
Do 2 let je to levnější
Děti mladší dvou let cestují na kolenou opatrovníka. Cestování je obvykle zdarma nebo výrazně levnější. Musíme ale pamatovat na to, že většina leteckých společností v takovém případě neumožňuje si s sebou vzít zavazadlo navíc nebo významně omezuje jeho velikost.
Zato si ale můžeme vzít dětský kočárek. Obvykle s ním můžeme přijet až k letadlu, a teprve pak ho předat posádce, aby ho umístila do zavazadlového prostoru. Před cestou je dobré zjistit, zda u přepravce nefungují jiná pravidla týkající se dětských kočárků. Nejrychleji to zjistíme, pokud budeme telefonicky kontaktovat konzultanta z našeho zákaznického centra. Jestli to bude možné, vyberme si let s co nejmenším počtem přestupů.
Na co pamatovat, když se chystáme cestovat letadlem s nemluvnětem?
- oblečte dítě tak, aby se cítilo pohodlně, vezměte oblečení na převlečení, kdyby se zašpinilo nebo se změnilo počasí,
- vezměte s sebou jídlo a pití (limity týkající se kapalin v příručním zavazadle se nevztahují na jídla pro nemluvňata),
- vezměte s sebou dětské příbory (umělohmotné), láhev nebo oblíbený hrníček,
- vezměte s sebou oblíbenou deku nebo přikrývku,
- nezapomeňte na oblíbenou hračku (menších rozměrů),
- vezměte také nové hračky (podle délky letu); nesmí to být hračky, které vydávají zvuky,
- vezměte s sebou základní léky, které může dítě potřebovat (proti průjmu, horečce, náplasti), plenky na výměnu a vlhčené utěrky.
Předcházení zacpávání uší u malých dětí závisí na vyspělosti dítěte. Dítěti můžeme dát bonbón na cucání, lízátko, džus na pití přes širokou slámku, dudlík nebo ho krmit prsem. Starším dětem můžeme doporučit zívání.