Menu

Zavazadla, kočárky a dětské sedačky v letadle

Zavazadla, kočárky a dětské sedačky v letadle

Zavazadla pro děti na palubě letadla

Pro děti do dvou let, které cestují na klíně rodičů a jejichž let stojí 0-20 % běžné ceny letu, není možné brát žádné zavazadlo nebo je váhový limit zavazadla značně snížen.

Ceny letů pro děti do 12 let (záleží na lince) mohou být dokonce o 50-70 % levnější a limit zavazadel je stejný jako u dospělých (nebo mírně snížený).

Podle pravidel je možné pro každého mladého cestujícího vzít skládací kočárek. Ve většině případů jsou přepravovány v nákladním (zavazadlovém) prostoru. Těsně před nástupem do letounu je třeba kočárek odevzdat zaměstnanci letiště, který jej uschová v podpalubí. Do letadla je třeba přinést dítě v náručí. Po přistání se kočárek vrací ihned po opuštění paluby, aby byl cestujícím s dítětem umožněn volný pohyb po letišti.

Cestování v letadle na klíně rodiče 

Letecké společnosti umožňují přepravu dětí do 2 let dvěma způsoby – v autosedačce na samostatném sedadle (obvykle od 6. měsíce) nebo na klíně rodiče nebo opatrovníka. Tato varianta je mnohem levnější (obvykle 10-20 % z ceny letu pro dospělého cestujícího), na některých trasách je zdarma.

Výše uvedené ceny zahrnují značné snížení limitu zavazadla nebo dokonce absenci jakéhokoliv zavazadla pro děti. Nicméně většinou je možné mít v rámci zavazadel uvnitř autosedačku nebo nosítko.

Každé letadlo je vybaveno speciálním popruhem pro děti používaným jako bezpečnostní pás, který je nutné zapnout pokaždé, když se rozsvítí informace o nutnosti připoutání pasažérů.

Cestování letadlem v autosedačce

Je pravidlem, že děti mohou a měly by cestovat v dětské sedačce, protože, stejně jako v autě, standardní pásy neposkytují takovou bezpečnost malému dítěti jako dobře vybraná sedačka.

Pokud jste se rozhodli pro variantu autosedačky, ujistěte se, že sedačka je rovněž schválena pro použití v letadle. Na sedačce nebo na jejím obalu musí být zvláštní označení. Pokud sedačku nelze nainstalovat na sedadlo (např. je příliš široká), může být sedačka za příplatek přepravena v nákladním prostoru.

Některé letecké společnosti vám umožní přepravit vaše dítě na sedačce pouze do určitého věku, např. do 3 let.

Jídlo v příručním zavazadle a přednostní vstup

Na palubě letadla můžete mít kojenecké výživy včetně těch v tekutém stavu – nejsou předmětem standardního omezení přepravy tekutin, avšak musí být zkontrolovány při odbavení. Na palubě letadla navíc můžete požádat o ohřev potravin v mikrovlnné troubě.

Mnoho linek umožňuje rodinám s dětmi přednostní nástup, takže se mohou v klidu posadit ještě před tím, než do kabiny nastoupí ostatní cestující.


Pravidla jednotlivých leteckých společností

Podívejte se na následující seznam pravidel přepravy zavazadel pro děti u jednotlivých leteckých společností nebo si přímo vyberte tu, která vás zajímá: AeroflotAer LingusAir CanadaAir FranceAir SerbiaAmerican AirlinesAustrianBelaviaBritish AirwaysBrussels AirlinesBulgaria AirCathay PacificDelta AirlineseasyJetEl AlEmiratesEtihad AirwaysEurowingsFinnairJet2.comLOTLufthansaNorwegianQatar AirwaysRyanairSASSingapore AirlinesSun ExpressSwissTAPTurkish AirlinesUkraine InternationalVuelingWizz Air.

Aeroflot

Kočárek lze přepravovat v nákladním prostoru bez příplatku. Dítě od 2 let má nárok na stejné zavazadlo jako dospělý ve stejné cestovní třídě.

Aer Lingus

Cestující s dítětem si pro něj může bezplatně vzít kočárek, ohrádku nebo autosedačku.

Air Canada

Dětem, které cestují s místenkou, přísluší stejné limity zavazadel jako dospělým. Dětem, které cestují na klíně rodičů, může dospělý navíc k příručnímu zavazadlu vzít další tašku, jejíž hmotnost nepřesáhne 10 kg.

Dítě můžete přivézt ve skládacím kočárku až před vstup do letadla, pak kočárek převezme obsluha a vydá vám ho až po přistání. Doprava takového kočárku je zdarma. V případě velkých, těžkých kočárků, které nejdou snadno složit, platí jiné podmínky. Takový kočárek bude považován za jeden kus registrovaného zavazadla.

Při cestování ekonomickou třídou si můžete objednat postýlku pro děti, které nejsou schopné samy sedět. Z bezpečnostních důvodů jejich hmotnost nesmí přesáhnout 12 kg. Dětské postýlky jsou k dispozici pouze na palubách některých letadel.

Dětem do 11 let je možné na palubu zdarma vzít jako zaregistrované zavazadlo sedačku nebo autosedačku.

Air France

Na dálkových linkách ve třídách Business, Premium Economy a Economy si na palubu můžete objednat kolébku. Ty jsou určeny pro děti vážící max. 10 kg a měřící max. 70 cm. Starší děti mohou cestovat ve své vlastní autosedačce. Zdarma můžete pro každé dítě vzít autosedačku a skládací kočárek.

Pro děti do 2 let, cestující na klíně opatrovníka, je limit kabinového zavazadla stanoven na 12 kg. Rovněž nesmí být větší než 55x35x25 cm. Bezplatně lze navíc vzít druhé zavazadlo s hmotností do 10 kg.

Pro děti starší 2 let a ty, které cestují v autosedačkách, jsou limity zavazadel stejné jako pro dospělé.

Air Serbia

Kojenci do 2 let, kteří cestují na klíně rodičů, nemají nárok na zavazadla. Pro ostatní děti, které mají zakoupená místa, platí stejné limity zavazadel jako pro dospělé.

Dětem je možné navíc na palubu vzít skládací kočárek nebo košík.

V ekonomické třídě mají kojenci do 2 let a starší děti nárok na zavazadlo se stejným limitem jako dospělí. V business třídě je možné dítěti do 2 let bezplatně vzít jedno zavazadlo o hmotnosti do 23 kg a skládací kočárek. Pro starší děti platí stejná omezení jako pro dospělé – mohou mít maximálně dvě zavazadla o hmotnosti 32 kg. Součet rozměrů každého ze zavazadel nesmí přesáhnout 158 cm.

American Airlines

Z bezpečnostních důvodů musí děti cestovat v autosedačkách přizpůsobených jejich věku, hmotnosti a výšce, které byly schváleny pro použití na palubách letadel.

Na palubu lze kromě zavazadel vzít také skládací kočárek a zásobu plen.

Austrian

Autosedačka, která je schválená pro použití v letadle, může být přepravována na palubě pro děti, které mají rezervované místo k sezení. Dětem do 2 let je možné vzít autosedačku, dětský kočárek nebo nosítko.

Belavia

Dětem je možné na palubu vzít skládací kočárek, nosítko nebo autosedačku.

British Airways

Děti do 2 let mohou cestovat na klíně rodičů nebo v autosedačce/nosítku na sedadle vedle. Na některých trasách nabízí společnost vlastní nosítka. Tuto potřebu je však nutné nahlásit co nejdříve. Dětem do 3 let je možné vzít vlastní autosedačku.

Pro děti do 2 let je možné vzít jedno další zavazadlo s věcmi potřebnými po dobu letu (potraviny, hračky, plenky atd.). Starší děti mají stejné limity pro příruční zavazadlo jako dospělí.

Pro starší děti platí limit registrovaných zavazadel jako pro dospělé. Dětem do 2 let je možné přepravit jedno registrované zavazadlo, skládací kočárek a také autosedačku.

Brussels Airlines

Pro děti od 2 do 11 let platí stejné limity registrovaných i příručních zavazadel jako pro dospělé.

Pro nemluvňata do 2 let, která mají vlastní místo k sezení, je možné vzít na palubu nosítko nebo skládací kočárek a potraviny potřebné po dobu letu. Avšak v rámci registrovaných zavazadel je možné dětem vzít jen jedno zavazadlo s hmotností max. 23 kg (kromě tarifu Check&Go, kde není možné mít žádné odbavené zavazadlo).

Bulgaria Air

Dětem do 2 let můžete vzít jedno registrované zavazadlo do 10 kg a skládací kočárek. Na palubu můžete navíc vzít jídlo, které děti potřebují po dobu letu.

Cathay Pacific

Dětem můžete na palubu vzít vlastní autosedačku určenou pro použití v letadlech nebo jim před odletem rezervovat sedadlo. To je možné udělat v případě většiny letadel. Ohrádky pro děti do 12 kg jsou dostupné v každém letadle.

Delta Airlines

Dětem do 2 let, které cestují zdarma na klíně rodičů, není možné vzít žádné zavazadlo. Dětem cestujícím na klíně rodičů, jejichž letenka stojí aspoň 10 % z ceny standardní letenky, je možné přepravit zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg. Navíc je možné vzít skládací kočárek.

Pro starší děti, které zaplatily aspoň 50 % z ceny letenky pro dospělého, platí stejné limity zavazadel jako pro dospělé.

easyJet

Kojencům i dětem přísluší stejný nárok na registrovaná zavazadla jako dospělým – tři kusy, z nichž všechny podléhají zpoplatnění.

El Al

Ve většině letadel lze rezervovat nosítko pro děti do 9 měsíců. Dětem do 2 let je možné bezplatně vzít skládací kočárek, nosítko nebo autosedačku. Pro děti je možné přepravit maximálně jedno zavazadlo o hmotnosti do 10 kg.

Emirates

Pro dítě, které nemá vlastní sedadlo, může dospělý vzít navíc jedno zavazadlo s hmotností do 10 nebo do 23 kg v závislosti na trase letu. Kromě toho lze mít na palubě pro děti tašku s jídlem a jinými věcmi potřebnými v průběhu letu, ale její hmotnost nesmí přesáhnout 5 kg. Navíc k tomu lze zdarma přepravit skládací kočárek nebo nosítko.

Na letišti v Dubaji při příjezdu nebo v rámci přestupu můžete použít dětské kočárky, které vám usnadní průchod letištěm. Dostupné jsou i kočárky pro dvojčata.

Pro kojence, resp. děti do 2 let, jsou na palubě připraveny polštáře, deky a postýlky s délkou cca 75 cm. Postýlky mohou využít děti s tělesnou hmotností do 11 kg. 

Etihad Airways

Děti do 2 let mohou cestovat na klíně rodičů nebo na samostatném sedadle ve vhodné autosedačce. Děti ve věku od 2 do 3 let musí cestovat ve vlastních autosedačkách.

Kojencům, kteří nemají vlastní sedadlo, můžete vzít zavazadlo o hmotnosti do 23 kg (lety do i z USA, Kanady a Brazílie) nebo 10 kg (ostatní trasy). Ve všech letech i třídách je přípustný limit příručních zavazadel 5 kg, navíc lze vzít kojeneckou stravu a další věci nezbytně nutné po dobu letu.

Eurowings

Kojenci mladší 2 let mohou cestovat na klíně rodičů za stálou cenu – 15 EUR za let. Děti do 11 let a kojenci, kteří mají zakoupené samostatné místo, mají slevu 20 %. U každého dítěte je v ceně letu možnost přepravy skládacího kočárku, autosedačky nebo nosítka.

Finnair

Nemluvňata do 2 let mohou cestovat na klíně dospělého nebo sedět na vedlejším sedadle ve speciální sedačce.

Bez ohledu na cestovní třídu mají nemluvňata cestující na klíně dospělého nárok na jedno zavazadlo o hmotnosti do 23 kg a skládací kočárek a bezpečnostní sedačku.

Dítě cestující ve vlastní sedačce na samostatném místě má nárok na stejný limit zavazadel jako dospělý a navíc má nárok na přepravu skládacího kočárku a autosedačky.

Kojencům do 6 měsíců jsou po dobu letu na palubě k dispozici dětské postýlky. Postýlku je třeba předem rezervovat. Postýlka je vhodná pro děti do 70 cm vzrůstu a 11 kg váhy.

Jet2.com

Dětem, které cestují na klíně rodičů, nelze brát žádná další zavazadla.

Pro každé dítě je v rámci přepravovaných zavazadel možné vzít skládací kočárek a autosedačku (v ceně letu), a to za předpokladu, že jejich celková hmotnost nepřesáhne 10 kg. Tyto věci budou k přepravě přijaty, pokud pro ně bude místo. V opačném případě budou kočárky a sedačky odeslány příštím letem. V případě, že jejich hmotnost přesáhne 10 kg, bude příslušný rozdíl považován za nadměrné zavazadlo s nutností příplatku.

LOT

Děti do 2 let cestující na klíně rodičů mají nárok na jedno bezplatné zavazadlo s hmotností do 23 kg a maximální velikostí 158 cm bez ohledu na linku a cestovní třídu. V rámci tohoto limitu může být dítěti přepraven i skládací kočárek.

Lufthansa

Dětem do 2 let cestujícím na klíně rodičů připadá nárok na jedno zavazadlo do 23 kg bez ohledu na trasu a vybranou cestovní třídu. Starší děti mají stejné limity zavazadel jako dospělí. Do zavazadel jednoho dítěte spadá také jedno nosítko, sedačka nebo skládací kočárek.

Pro zvýšení bezpečnosti mohou děti mladší 7 let cestovat ve vlastní autosedačce zdarma. V případě nemluvňat je nutné koupit prostor také pro ně, protože nemohou cestovat na klíně rodičů.

Sedačka musí být v dobrém stavu a splňovat všechny normy. Pokud se její nainstalování do letadla ukáže jako nemožné, bude zařazena mezi registrovaná zavazadla, což je spojeno s přípatky.

Norwegian

Děti do 2 let, které nemají vlastní místo a pouze cestují na klíně jednoho z rodičů, nemají nárok na jakékoliv limitované příruční zavazadlo. Nemluvňatům je pouze možné vzít na palubu jídlo nutné pro dobu letu. V případě odbaveného zavazadla je limit 5 kg. Toto zavazadlo může být samostatné, nebo může být součástí zavazadla dospělé osoby, se kterou dítě cestuje (tzn. této dospělé osobě se zvýší limit o 5 kg).

Pro ostatní děti jsou limity zavazadel stejné jako pro dospělé.

Každému dítěti do věku 11 let je možné bezplatně vzít skládací kočárek nebo autosedačku.

Qatar Airways

Každému dítěti do 11 let je možné bezplatně přepravit jeden skládací kočárek. Dítěti do 2 let cestujícímu na klíně rodičů je možné vzít jedno zavazadlo o hmotnosti 10 kg a rozměrech 50x37x25 cm jako zavazadlo příruční.

Přípustná hmotnost zavazadla závisí na cestovní třídě a trase letu. Na trasách do a z Argentiny, Brazílie, Kanady a USA můžete kojencům cestujícím první třídou a business třídou vzít jedno zavazadlo s maximální hmotností 32 kg. Pro třídu ekonomickou na těch samých trasách platí limit 23 kg. Naproti tomu pro všechny ostatní trasy ve všech třídách platí jednotný limit – jedno registrované zavazadlo o hmotnosti max. 10 kg.

Ryanair

Opatrovník může zdarma vzít pro každé dítě jeden skládací kočárek a jednu z následujících položek: autosedačku, cestovní podsedák nebo cestovní postýlku. Dva kusy dětského vybavení mohou být odevzdány bez štítku na letišti v místě odbavení zavazadel, které se uzavírá 40 minut před plánovaným odletem.

 Kočárek je možné odevzdat při vstupu na palubu.

Nemluvňata mladší 2 let mohou cestovat v autosedačkách. V takovém případě je třeba rezervovat místo jako pro starší děti. Potom je možné mít na palubě příruční zavazadlo s hmotností do 10 kg a druhou malou tašku a také je možné zakoupit registrované zavazadlo.

SAS

Děti do 2 let mohou cestovat na klíně rodičů nebo ve své vlastní autosedačce. V tom případě by měly mít rezervované místo jako starší děti. Dítě, které cestuje na klíně, nemá nárok na příruční zavazadlo, pouze na registrované zavazadlo s hmotností do 23 kg.

Sedačka, ve které dítě necestuje, je považována za jeden kus registrovaného zavazadla a je přepravována v nákladním prostoru.

Skládací kočárek lze přepravit bezplatně dětem do 2 let, u dětí starších je považován za jen kus zavazadla.

Singapore Airlines

Dětem od 6 měsíců do 3 let, po zakoupení samostatného místa, můžete vzít na palubu autosedačku přizpůsobenou pro používání v letadle.

Nemluvňata vážící do 14 kg a měřící méně než 70 cm je možné po dobu letu položit do speciálních nosítek. Jejich počet na palubě je omezený, platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, takže je nejlepší zamluvit si nosítko už v okamžiku rezervace.

Sun Express

Pro děti do 2 let si můžete vzít zdarma registrované zavazadlo o hmotnosti 15 kg (vnitrostátní lety) nebo 20 kg (mezinárodní lety) a autosedačku i skládací kočárek. Na palubě letadla mohou být děti přepravovány ve vlastních autosedačkách, a to za předpokladu, že je daná sedačka vhodná pro použití v letadlech.

Swiss

Děti do 2 let mohou cestovat na klíně rodiče nebo ve vlastní autosedačce. Děti do 11 let rovněž mohou cestovat v sedačce.

Pro děti do 8 měsíců, které váží maximálně 11 kg, jsou k dispozici dětské postýlky na spaní u letů na dlouhé vzdálenosti ve všech třídách a v business třídě u letů evropských.

TAP

Děti do 5 let mohou cestovat ve vlastní autosedačce, pokud je upravena pro použití v letadlech. Děti do 2 let, které mají zakoupena místa na sedadlech, mohou být umístěny ve speciální postýlce, která je na palubě letadel. Vejdou se do ní děti o maximální hmotnosti 10 kg a výškou do 70 cm. Množství postýlek je omezené, o jejich použití je třeba předem informovat, nejlépe hned při rezervaci.

Turkish Airlines

Dětská sedačka může být umístěna na palubě letadla za předpokladu, že jste pro své dítě koupili místenku. Můžete také bezplatně vzít skládací kočárek, který odevzdáte při vstupu do letadla a zpět jej dostanete okamžitě po příletu.

Dětem do 2 let, které cestují na klíně rodičů, můžete vzít jedno příruční zavazadlo o hmotnosti do 10 kg.

Ukraine International

Kojenci mladší 2 let mohou cestovat na klíně rodiče. Od 6 měsíců mohou cestovat ve vlastní autosedačce upravené pro použití v letadlech. V tom případě ale musíte dítěti koupit samostatné místo.

Koš pro děti může být po dobu letu na palubě letadla při letu na dlouhou vzdálenost, pokud tuto potřebu oznámíte při rezervaci. Během letu však nemůže být používán, bude s ním zacházeno jako s příručním zavazadlem.

Skládací kočárek je možné zdarma vzít dětem do 2 let.

Vueling

Dětem do 2 let je možné v rámci ceny letu vzít skládací kočárek, který bude uschovaný v zavazadlovém prostoru před nástupem do letadla a vydán okamžitě po přistání.

Wizz Air

Dospělý cestující s dítětem do 2 let může kromě vlastního příručního zavazadla vzít na palubu také skládací kočárek nebo malou postýlku.

 

 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!