Menu

Jaké cestovní doklady potřebují děti?

Jaké cestovní doklady potřebují děti?

Jaký dokument může dítě použít při check-in kontrole?

Základním dokumentem, který umožňuje dítěti cestovat po světě, je pas. Přijatelný je rovněž občanský průkaz, v některých případech (při vnitrostátních letech) dokonce žákovský nebo studentský průkaz.

Během check-inu je nutno doložit stejný doklad, který byl použit při poskytování údajů během nákupu letenky.

Je důležité, aby dítě mělo svůj vlastní doklad, nemůže cestovat s doklady rodičů.

Jaký dokument dítě potřebuje při cestě letadlem?

Lety v Polsku

Průkaz totožnosti je základním dokumentem dítěte. Pro jeho získání se musí oba rodiče (dítě do věku 13 let) nebo jeden z rodičů (dítě starší 13 let) zaregistrovat v příslušné kanceláři. Průkaz totožnosti nezletilých platí po dobu 5 let.

V případě velmi malých dětí považují některé letecké společnosti (např. LOT) za věrohodný dokument i rodný list dítěte, jiné zase schvalují žákovské nebo studentské průkazy (zejména při vnitrostátních linkách).

Lety v Schengenském prostoru

V prostoru krajin, které patří do Schengenského prostoru, mohou děti cestovat s průkazem totožnosti nebo pasem.

Lety mimo Schengenský prostor

Vyžaduje se pas nebo vízum. Pro žádost o vydání pasu se musí do příslušné kanceláře dostavit oba rodiče dítěte. Přítomnost jednoho z rodičů může být nahrazena jedině jeho notářsky ověřeným písemným souhlasem.

 

Pozor!

Platnost pasů je různá. Pas pro dítě mladší 13 let platí po dobu 5 let, pas pro dítě starší 13 let po dobu 10 let od data jeho vydání. V některých případech (odůvodněná a zdokumentována nutnost náhlého odjezdu, odcizení pasu apod.) je možné zažádat o dočasný cestovní pas ve zrychleném řízení. Tento pas platí po dobu 12 měsíců.

S cestou dítěte musí souhlasit oba jeho rodiče. Nutno podotknout, že vnitrostátní právo nevyžaduje zvláštní povolení, pokud dítě cestuje s jedním z rodičů nebo s „třetí stranou“, např. s prarodiči.

Pokud „třetí strana“ vlastní doklad totožnosti dítěte nebo pas, považuje se tato skutečnost za souhlas rodičů s cestou svého dítěte.

Před cestou je dobré ověřit si informace o cestování nezletilých na velvyslanectví země, kterou se (vy nebo dítě) chystáte navštívit.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!