Menu

Kdo vynalezl letadlo?

Kdo vynalezl letadlo?

Lidé od nepaměti snili o létání. Všichni si pamatujeme antický příběh Ikara a Daidala, kteří vzlétli na křídlech vytvořených z ptačích per.

Za první vážný pokus o vytvoření letounu můžeme považovat projekty génia Leonarda da Vinci z přelomu 15. a 16. století.  

Kdo vynalezl letadlo? 

Teprve v 19. století Němci provedli první úspěšné pokusy o vznesení člověka do vzduchu. Mezi pionýry létání mj. patřil Otto Lilienthal, který zahynul při letecké nehodě, když spadl z výšky 15 metrů (to je přibližně z výšky 5. patra) a poškodil si páteř. Létal na stroji připomínajícím křídla ptáků.

V roce 1903 se dva Američané, bratři Orville a Wilbur Wrightové, vznesli do vzduchu na stroji poháněném spalovacím motorem, který sami sestrojili. Tento úspěch je považován za první let letadlem v dějinách lidstva. Let trval 12 vteřin.

Na počátku století Henri Coandă zahájil práci v oblasti konstrukce proudového motoru. V roce 1920 rumunský inženýr ukázal světu první tryskové letadlo, ale během cvičného letu došlo ke katastrofě. Coandă následně svůj nápad opustil. Prvním fungujícím strojem tohoto typu byl až německý Heinkel He 178, který byl testován v roce 1939. Krátce poté začali své stroje vyrábět Američané i Britové. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!