Menu

Jak sbalit příruční zavazadlo do letadla?

Jak sbalit příruční zavazadlo do letadla?

Pravidla pro balení příručních zavazadel

Šikovné sbalení příručního zavazadla umožňuje ušetřit hodně peněz, zejména v případě, že cestujeme s nízkonákladovou leteckou společností. Vzhledem k tomu, že nechceme nic doplácet, ale chceme sbalit všechny potřebné věci do příručního zavazadla, které je zdarma, musíme dodržovat několik pravidel:

 • vyberme si turistický batoh místo kufru – je „tvárnější“, v případě nutnosti si můžeme na sebe obléci několik věcí navíc, a díky tomu bude mít menší objem,
 • bereme si s sebou opravdu nezbytné věci; vše ostatní si můžeme koupit na místě,
 • v případě kosmetiky stojí za to v drogérii koupit malé nádobky, do kterých můžeme např. dát trochu krému; pamatujme také na omezení týkající se převážení kapalin,
 • velice důležitý je způsob skládání oblečení; nejlepší je svíjet oblečení do rolí a ukládat je těsně vedle sebe,
 • věci, které budeme předkládat ke kontrole, klademe nahoru (kosmetika, notebook atd.),
 • cestovní doklady vkládáme do vnější kapsy na zip.

Jaké rozměry má příruční zavazadlo?

Každá letecká společnost přesně definuje počet, rozměr a hmotnost příručních zavazadel. Navíc je každý cestující povinen dodržovat bezpečnostní pravidla spojená s přepravou zavazadel.

55 x 40 x 20 cm

Toto jsou maximální rozměry u většiny nízkonákladových leteckých společností

8 kg

Toto je maximální hmotnost u většiny nízkonákladových i tradičních leteckých společností

1 kus

Toto je většinou povolený počet kusů příručních zavazadel


Pozor!

 • u nízkonákladových leteckých společností nemluvňata často nemohou mít příruční zavazadlo. Všechny potřeby pro dítě, včetně jídla, musí vzít jeho doprovod, ale sami nemohou mít větší příruční zavazadlo,
 • u tradičních leteckých společností někteří dopravci navýšili početní a hmotnostní maximum na příruční zavazadlo v první a business třídě,
 • jestliže vaše příruční zavazadlo překročí povolené rozměry nebo hmotnostní maximum, může být převezeno jako registrované zavazadlo podle závazných předpisů.

Zjistěte detailní informace o přípustných rozměrech zavazadel u jednotlivých leteckých společností.

Co zabalit do příručního zavazadla?

Vezměte si s sebou na palubu letadla hodnotné předměty, šperky, doklady a peníze. Pamatujte, že převážené zavazadlo může být poškozeno během letu, proto křehké předměty (například fotoaparát, notebook nebo skleněné předměty) zabalte do příručního zavazadla.

Mohu si vzít nápoje a jídlo do příručního zavazadla?

Když budete balit příruční zavazadla, pamatujte na [omezení týkající se přepravy kapalin], tedy nápojů, kapalných pokrmů, kosmetiky atd. Pamatujte, že jsou kontrolovány zejména gely, krémy, aerosoly, pěny na holení, zubní pasty a emulze. Kapaliny můžete převážet v příručním zavazadle pouze v nádobkách o maximálním objemu 100 ml. Všechny nádobky se musí vejít do umělohmotného průzračného sáčku o objemu 1 l.

Výjimky od výše uvedeného pravidla se týkají pokrmů pro nemluvňata a léků nezbytných během letu.

Na území Evropské unie neplatí zákaz převážení potravin v příručním zavazadle. Na palubu letadla si s sebou můžeme vzít mj. chlebíčky, pečivo, sladkosti, klobásy, ovoce a zeleninu a jiné potraviny. Více informací o [potravinách v příručním zavazadle].

Mohu si vzít na palubu letadla notebook?

Mnoho leteckých společností (především těch tradičních) dovoluje převézt jeden dodatečný předmět, který si s sebou můžeme zdarma vzít na palubu letadla jako dodatečné příruční zavazadlo. Patří zde:

 • taška s notebookem (obsahující také kabel, myš),
 • fotoaparát (v samostatné tašce nebo v příručním zavazadle),
 • jiné menší elektronické předměty (mobilní telefon, hudební přehrávač, přenosné herní zařízení),
 • deštník,
 • plášť,
 • knihy (v menším množství),
 • dámská kabelka nebo pánská aktovka (obsahující povolené předměty).

Pozor!
Nízkonákladové letecké společnosti většinou nedovolují vzít si s sebou na palubu letadla další předměty, proto musí být všechny výše uvedené předměty sbaleny do jednoho příručního zavazadla.

Co si nemohu vzít do letadla?

Na palubu letadla si nemůžeme vzít žádné ostré nástroje (například nůžky, nožíky, vývrtky atd.). Podrobný seznam povolených a nepovolených předmětů v příručních zavazadlech se nachází [zde].

Kde mám umístit příruční zavazadlo?

Zavazadlo umístíme do prostor, které se nacházejí nad sedadly a slouží tomuto účelu.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!