Menu

Cestování a pobyt v Maďarsku: aktuální situace a pravidla

Cestování a pobyt v Maďarsku: aktuální situace a pravidla

Chystáte se na vánoční trhy do Budapešti nebo za svými příbuznými či přáteli kdekoliv v Maďarsku? Jaké protipandemické podmínky aktuálně platí v této zemi a na co všechno byste se měli připravit?

Povinnost nosit ochranné masky, respirátory, roušky – ano nebo ne?

V Maďarsku platí povinnost nosit ochrannou masku při nakupování v obchodech a obchodních centrech, v divadlech, kinech, na poště a úřadech či v uzavřených prostorách, kde se koná sportovní akce nebo kulturní akce (koncert, slavnost apod.). Roušky jsou povinné i během veřejných akcí na volném prostranství, kde se účastní více než 500 osob, rovněž při cestování hromadnou dopravou (včetně pobytu na nástupištích a stanicích). Nenašli jsme definici, zda má jít o roušku nebo respirátor – doporučujeme proto mít u sebe obě. V případě porušení těchto pravidel hrozí bloková pokuta a zamezení vstupu či využívání daných služeb.

Podmínky vstupu na území Maďarska

Pokud se do Maďarska chystáte autem nebo autobusem či vlakem (tedy po zemi), můžete do této země vstoupit bez omezení, to znamená bez nutnosti doložit svou bezinfekčnost nebo očkování. To ale neplatí pro cestující letadlem – ti se musí prokázat dokladem o prodělání Covid-19 nebo negativním výsledkem PCR testu nebo certifikátem potvrzujícím očkování. Výjimku mají akorát děti a mladiství do 18 let, kteří cestují v doprovodu dospělé osoby (rodiče, prarodiče). Tranzit, tedy projetí Maďarska, je pro občany České republiky bez omezení.

PCR test, očkovací certifikáty, prodělání covidu

Z hlediska testování se uznává EU covid certifikace – negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Pokud jste během posledních šesti měsíců překonali onemocnění Covid-19, můžete tuto skutečnost doložit tímto certifikátem. Co se týče očkování, to by se mělo uznávat již po první dávce. Raději si tuto informaci ale předem ověřte.

Vánoční trhy v Budapešti

Oblíbená vánoční atrakce by měla být dostupná pouze očkovaným a lidem, kteří za posledních šest měsíců prodělali covid. Stejná věc platí od 20. listopadu 2021 také při vstupu do lázní v Budapešti. Pokud jde o sportovní události, festivaly nebo návštěvu nočních klubů, tak vstup na tyto místa/akce platí jen s potvrzením o očkování, prodělané nemoci nebo s negativním PCR testem, který není starší než 72 hodin.

Návrat z Maďarska do České republiky

Od 27. října 2021 by v souvislosti s návratem do ČR měla platit tato pravidla:

  • Kompletně očkované osoby (minimálně 14 dní od ukončení očkování) a osoby, které prodělaly Covid-19, se po návratu do České republiky nemusí testovat – stačí vyplnit pouze příjezdový formulář.
  • Děti do věku 12 let se nemusí testovat ani vyplňovat příjezdový formulář.
  • Všichni ostatní by měli vyplnit příjezdový formulář a otestovat se.

Detailnější informace týkající se pravidel návratu ze zahraničí do České republiky najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR ZDE.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!