Menu

TOP 10 nejkrásnějších hradů a zámků světa

TOP 10 nejkrásnějších hradů a zámků světa

Hrady byly stavěny, aby zdůraznily status vládce nebo sloužily jako obrana před nájezdy. Někdy tak dobře, že dodnes zůstaly nedobyty. Zde je deset nejkrásnějších hradů a zámků světa. Musíme ale přiznat, že výběr nebyl jednoduchý.

Predjamský hrad, Slovinsko

Čtyřpatrový hrad je postavený pod více než stometrovou skálou. Původně, ve 12. století, byl postaven v jeskyni obrovské skály. Přestavěn byl kolem roku 1570. Dodnes jsou některé pokoje zbytkem z původního hradu postaveného v jeskyni. Interiéry se prolínají se systémem podzemních chodeb. Dříve se v nejnižších patrech ukrývali místní obyvatelé před nájezdy.

Nejznámějším obyvatelem hradu byl v patnáctém století lupič Erasmus Lugger, který napadal kupecké karavany a svůj lup pak dával chudým. Zprotivil se rakouskému císaři Fridrichovi III., když podporoval maďarskou stranu během války. Zemřel v roce 1484, když ho zasáhla dělová koule při návštěvě toalety.

Hrad Matsumoto, Japonsko

Havraní hrad, jak je nazýván kvůli své barvě, byl postaven na konci 16. století a v současnosti jde o nejstarší existující dřevěný hrad v Japonsku. Byl postaven v místě, kde už o století dřív založil své opevnění klan Ogasawara. Kvůli revoluci ve 2. polovině 19. století byly hrad i pozemky prodány v aukci. Měl být zničen, ale místní obyvatelé se zprotivili a památku odkoupili.

Interiér hradu byl obnoven a je možné navštívit prázdné dřevěné místnosti a malé muzeum s exponáty zbraní a brnění používané v době rozkvětu hradu. Před vstupem do hradu si návštěvníci musí vyzout boty. Z oken budovy se můžete potěšit pohledem na krásnou okolní krajinu.

Pražský hrad, Česká republika

První stavby se na tomto místě objevily v 9. - 10. století poté, co kníže Bořivoj přesunul své sídlo z Levého Hradce na kopec nad Vltavou. Zde byly postaveny další objekty – kostely, rotunda, klášter, palác a budovy pro služebnictvo. Zajímavé je, že liturgické předměty z počátku byly kamenné, a ty světské dřevěné. Po požáru ve 14. století byl hrad znovu postaven. Pozdější majitelé přistavěli další budovy nebo zdokonalili ty stávající.

Dnes k hradu patří katedrála, bazilika a dvě kaple, starý a nový královský palác, letohrádek královny Anny a Lobkowický palác, věže, krásná zahrada a Zlatá ulička. Ta byla zřejmě obývána zlatníky. V 50. letech 20. století byli poslední obyvatelé vystěhováni a ulička se proměnila v turistickou atrakci. 

Hrad v Hunedoaře, Rumunsko​          

Středověký hrad v Transylvánii, jehož počátky sahají až do 12. století. Stavba byla dokončena v polovině 15. století – postaveny tu tehdy byly obranné hradby, kaple a hrad. Po několika změnách majitelů, přestavbách a požárech byly budovy na přelomu 19. a 20. století restaurovány.

Novinkou byly kulaté věže – Neobydlená věž, Věž bubeníků a Capistranská věž, která jako jediná na hradě má gotický krb. Na druhé straně obvodové zdivo Muškátové věže je pokryto geometrickými nástěnnými freskami. Zvláštní pozornost si na hradě zaslouží Rytířský sál s bohatou kamenickou výzdobou.

Zámek Zwinger, Německo

Pozdně barokní palác byl postavený v 1. polovině 18. století na objednávku Fryderyka Augusta I. Zvaného Mocný, budoucího polského krále Augusta II. Měl být ekvivalentem římského Kolosea, který bude hostit různé akce. Má obrovské vnitřní nádvoří a je obklopen zahradou s fontánou. Na jednom z  pavilonů je kartuš se znakem Polska.

Od počátku byl palác používán na prezentování výstav. Můžete zde obdivovat sbírky porcelánu a zbrojnici, která je složená z kopií zbraní z různých období. V Galerii obrazů starých mistrů jsou vystavena díla evropských malířů, včetně Rubense a Rembrandta.

Hrad Dunrobin, Skotsko

První stavby hradu byly postaveny v pozdním středověku, pravděpodobně před koncem 14. století. V polovině 19. století architekt Charles Barry přestavěl tento objekt, přičemž se inspiroval francouzskými hrady na Loiře. V současné době je nejvyšší věž s vchodem do pevnosti s výškou 41 m, věž s hodinami má 38 m a zbývající věže nepřesahují 35 m.

Hrad má 189 pokojů. Můžete si v nich prohlédnout nábytek, sochy, obrazy a upomínkové předměty. Najdete zde také muzeum plné loveckých trofejí. Rovněž si můžete prohlédnout sousedící zámeckou zahradu.

Zámek Chambord, Francie

Renesanční zámek, největší tohoto typu v údolí řeky Loiry, byl postaven v 1. polovině 16. století na příkaz krále Františka I. a Jindřicha II. jako lovecké sídlo. Je to jeden z nejznámějších zámků v okolí. Má 440 pokojů, 365 krbů a 84 schodišť. Jedním z architektů zámku byl i Leonardo da Vinci.

Zámek je obklopen přírodní zahradou o rozloze téměř 5 500 ha. Celý komplex je obehnán zdí o délce 32 km, v níž najdete 6 brán.

Hrad Hochosterwitz, Rakousko

Tato středověká pevnost nebyla nikdy dobyta. Nachází se na dolomitové skále měřící 175 m. Do hradu vede cesta dlouhá 620 m, která prochází 14 obrannými bránami, z nichž každá má své jméno. Na vrchol vede také alternativní cesta, tzv. Stezka bláznů. Je tak strmá, že kvůli bezpečnosti je turistům uzavřena. Za příznivého počasí je viditelnost z věže cca 30 km. S ohledem na turisty zahájila provoz lanovka.

V zámku je muzeum věnované historii stavby a galerie portrétů rodinných příslušníků rodu Khevenhuller, který vlastnil tvrz po čtyři století. Za návštěvu také stojí zbrojnice a kaple sv. Mikuláše.

Hrad Alcázar v Segovii, Španělsko

Objekt byl postaven jako obranný prvek, ve své historii sloužil jako královský palác, vězení a kancelář školy dělostřelectva. První zmínky o existenci budovy pochází z roku 1120, ale existuje domněnka, že se zde první stavby objevily už v dřívějších dobách – při archeologických vykopávkách byly nalezeny žulové bloky podobné těm, které se používaly ke stavbám římských akvaduktů. Tvrz byla mnohokrát přestavěna následujícími vlastníky a přizpůsobována jejich potřebám.

V hradu můžete obdivovat sbírku nábytku, tapisérií a zbraní. Jedním z nádvoří lze vstoupit do bohatě vybavených královských komnat. K prozkoumání se nabízí například trůnní sál, krbový sál, královský salon a ložnice nebo kaple. Některé exponáty jsou repliky vyrobené v 19. století po požáru, který zničil mnoho děl. Objekt je přístupný po celý rok.

Červená pevnost, Indie

Palác v Dillí, tehdejším Shahjahanabad Zie, postavený v 1. polovině 17. století, nechal vybudovat Shan Jahan. O sto let dříve objednat výstavbu zdí Islam Shah Suri. Název objektu vychází z červeného pískovce, který byl použit ke stavbě zdí. Paláce a pokoje uvnitř opevnění jsou z drahých materiálů. Nádvoří bylo plné fontán a cypřišů.

Nejprve tady stálo šest paláců. Aurangzeb, syn a nástupce šáha, vybudoval Perlovou mešitu, která, i když je poměrně malá, působí velmi prostorně. V polovině 19. století byla část budov a dekorací zničena. Do dneška se uchovaly například královské lázně. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!