Menu

Středověké město Rhodos

Středověké město Rhodos

V samotném srdci Rhodosu, v ulicích středověkého města lze ve vzduchu cítit tajemnou a neklidnou atmosféru a nádech historie. Známý Řád maltézských rytířů po sobě na ostrově zanechal patrnou stopu. Během procházky po městě, které nikdy nespí, lze téměř uslyšet cval koní a šepotání hlasů z časů dávno minulých.

S rytíři v roli průvodců!

Město nebylo nikdy opuštěné ani zničené. Patří mezi těch málo památek, které jsou neporušené ještě od dob středověku. Svou krásu a neopakovatelnou atmosféru si tak zachovalo dodnes. V roce 1988 byl architektonický komplex Rhodských rytířů zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Emoce z objevování středověkých ulic Rhodosu je jen velice těžké popsat slovy. Mohlo by se zdát, že se zde ve středověku zastavil čas, a ještě stále lze v ulicích města potkat rytíře. Dlážděné ulice a gotické věže lákají cestovatele, aby objevovali jejich nejhlouběji ukrytá tajemství.


Ulice rytířů (Odós Ippotón) a Palác velmistrů, Rhodos (c) P. Merakos

Věčné centrum

V roce 1309, po mnoha historických událostech, ostrov Rhodos navštívili proslulí maltézští rytíři, známí také jako Řád rytířů špitálu svatého Jana v Jeruzalémě.

Řád se usadil v byzantském městě, které se postupně jako spirála rozrůstalo kolem starověké Akropole. Toto antické město ležící v severní části ostrova bylo založeno v roce 408 př. n. l. a vybudováno podle dokonalého městského systému Hippodamie. V 7. století n. l. Byzantinci z bezpečnostních důvodů opevnili malou část města a později se hradby rozšířily na ploše neuvěřitelných 175 000 metrů čtverečních.

S příjezdem Rytířů svatého Jana se Rhodos rychle stal centrem jejich království. Řád zaujal vlivné postavení ve východním Středomoří a zároveň se těšil velké slávě, dobré pověsti a bohatství. Díky své poloze v srdci regionu se rytíři dokonale bránili vůči opakovaným tureckým útokům. Skvělý obchodní přístav a město, které se rozkládalo na ploše 800 000 metrů čtverečních, bylo po dvě století prakticky nedobytné. Smlouva se Sulejmanem Velkolepým z roku 1522, po šestiměsíčním obléhání, znamenala pro rytíře konec vlády na ostrově Rhodos. Opustili ostrov, přenesli se na Maltu, ale zanechali po sobě skutečné architektonické skvosty.


Pobřeží Rhodosu (c) P. Merakos

Architektura vlády

Během středověku stála ve městě Rhodos zeď, která jej rozdělovala na dvě části. V severní části zvané Chateau, Castrum nebo také Castellum se nacházely administrativní budovy, nemocnice, katedrály a rezidence rytířů a velmistra. Domy laiků (světských obyvatel, členů řádu), hlavní náměstí, synagogy a kostely zas sídlily v jižní části s názvem Ville, Burgus nebo Burgum.

Z rytířských památek Rhodosu vyzařuje síla a zkušenosti velkých středověkých cechů. Rytířské budovy jsou postaveny v gotickém a renesančním architektonickém slohu s byzantskými a později osmanskými prvky. Celek skutečně bere dech.

Za zmínku stojí i spousta nádherných kostelů, které se nacházejí v tomto středověkém městě. Některé z nich později sloužily jako mešity. Kostely jako například Agia Triada (Svaté Trojice), Agios Athanasios (Svatého Atanáše), Agia Aikaterini (sv. Kateřiny), Panagia tou Kastrou (chrám) a Agia Paraskevi patří mezi nádherné příklady sakrální architektury.


Kostel Panagia tou Kastrou, Rhodos (c) P. Merakos

Palác velmistra Maltézského řádu, známý také jako Castello, je jednou z nejkrásnějších památek postavených ve středověku. Sloužil jako administrativní centrum, sídlo vůdce rytířů sv. Jana z Rhodosu a sídlo vládnoucí třídy. Během vlády Osmanské říše byl značně poškozen kvůli výbuchu munice. V roce 1912 byl zrekonstruován – zatímco Rhodos byl pod italskou okupací. Dnes v něm sídlí Muzeum Rhodosu, které se může pochlubit spoustou exponátů. Návštěvníci mohou obdivovat nejen samotný palác, ale také působivé náhrobky, obrazy, sochy, šperky, knihy a mozaiky. Mezi nejvýznamnější archeologické objevy ve starověké historii východního Středomoří patří také Trofej mitridatických válek, sousoší Láokoón a jeho synové a mozaika enigmatické Medúzy.

V Rytířské nemocnici, jedinečném mistrovském díle gotického slohu, se nyní nachází Archeologické muzeum, které obsahuje bohatou sbírku artefaktů z dlouhé historie ostrova. Muzeum moderního řeckého umění sídlí ve třech historických budovách. Prohlídka výstavy s průvodcem vám odhalí úchvatné panorama současné řecké kultury.

Chcete zjistit, co všechno kromě Rhodosu nabízí Řecko? Prohlédněte si video:

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Greek National Tourism Organization (zdroj: visitgreece.gr).

Visit Greece

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!