Menu

TOP 10 měst ve Francii, která musíte vidět

TOP 10 měst ve Francii, která musíte vidět

Ve Francii je mnoho malebných měst a městeček, která vás okouzlí v každém ročním období. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst ve Francii, která, podle našeho názoru, stojí za návštěvu. V našem přehledu jsme vynechali tradiční turistické destinace jako PařížToulouse nebo Lyon  

Annecy

Na kopci nad městem se tyčí hrad z 12. století, ze kterého lze pozorovat okolní krajinu. Město je nazýváno také alpskými Benátkami – za tento název vděčí kanálům a mostům na řece Thiou. První zmínka o městě se nachází v dokumentu z roku 1107, ale podle archeologických výzkumů na tomto místě již ve starověku existovala osada Annesium. Do 15. století v Annency bydlela aristokracie ze 40 km vzdálené Ženevy. Teprve v roce 1444 se městečko stalo hlavním městem Savojska. Od roku 1860 je tento region součástí Francie. 

Antibes

Toto přístavní město založili ve starověku Řekové. Později ho přejali Římané, kteří pokračovali v jeho stavbě a využívali jeho výhodné polohy k obchodním účelům. Za vlády Ludvíka XIV. byl přístav přestavěn a do dnešních dnů se zachovaly prvky hradeb kolem historického centra města. V polovině 19. století se Azurové pobřeží stalo místem setkání umělců. Tvořili zde mimo jiné Hemingway, Monet nebo Picasso. Poslednímu z nich město vytvořilo v zámku Grimaldich muzeum. Není to náhoda – ve 40. letech zde měl Picasso ateliér a maloval tady dokonce i po stěnách.

Avignon

V dobách starověkého Říma na tomto místě existovala osada s názvem Avenio. Ve středověku byl Avignon důležitým provensálským obchodním centrem. V roce 1309 se město stalo sídlem papežů a až do Velké francouzské revoluce spadalo do jejich vlastnictví. Není tedy překvapivé, že k nejvýznamnějším památkám Avignonu patří Papežský palác postavený ve 14. století, který byl jednou z největších staveb své doby. Proslulý je také most ze 12. století přes řeku Rhônu, ze kterého po povodních zůstaly jen čtyři oblouky a kaple.  

Biarritz

Kdysi sem jezdila evropská aristokracie, dnes jsou to stále jedny z nejdražších lázní v Evropě, kde můžete potkat milionáře, celebrity a slavné sportovce. Biarritz je považováno za evropské hlavní město surfingu. Na pláže s neuvěřitelným perlovým pískem a křišťálově čistou vodou je vstup zdarma. Za vidění stojí také Muzeum moře, kde v rozlehlých akváriích plavou žraloci, ryby a lachtani. 

Bonifacio

Město se dělí na dvě části – Horní Bonifacio a Dolní Bonifacio. Starší je horní část, kde se nachází malá obranná pevnost, hřbitov z dob vlády Napoleona a gotický chrám sv. Dominika. Z gastronomických zážitků doporučujeme ochutnat korsické pivo, které je vyráběno z… kaštanů. V místních tavernách podávají jídla tradiční korsické kuchyně. Během sezóny doporučujeme rezervovat si stůl předem.  

Carcassonne

První osada na tomto místě existovala již kolem roku 3500 p. n. l. Archeologové potvrdili, že kolem roku 800 p. n. l. se zde nacházelo důležité obchodní středisko. O 700 let později Římané postavili kolem kopce hradby a vytvořili zde hlavní město kolonie Julia Carasco. Z tohoto období pochází největší část severních obranných hradeb. Carcassonne se ale proslavilo monumentálními zdmi z období středověku. Část z nich je vepsaná na seznam světového dědictví. 

Chamonix

Kilometry sjezdovek v okolí nejsou jedinou atrakcí této destinace – Chamonix je malebné horské městečko s domy z 19. Století, obklopené vysokými horskými štíty. Právě zde byly v roce 1924 pořádány první zimní olympijské hry. Kromě zimních sportů údolí rovněž nabízí návštěvu muzea alpinismu, výlety sedačkovými lanovkami a neuvěřitelné pohledy na Mont Blanc z vyhlídkové terasy restaurace na štítu Le Brevent. 

Collioure

Azurové moře a městské domy postavené z místního kamene vytvářejí jedinečný kontrast, který svou krásou přitahoval malíře jako Henri Matisse, Marc Chagall nebo Pablo Picasso. Podél úzkých uliček Collioure a promenády se nachází několik desítek bývalých malířských a sochařských ateliérů. Nejstarší památkou je hrad ze 13. století, který bránil přístav. Tato gotická stavba se později stala letním sídlem vládců Mallorského království.  

Eze

Tato středověká vesnice je nazývána orlím hnízdem. Hrad byl postaven na vrcholu příkrého kopce. Dnes zde můžeme navštívit hradní zříceninu, která je porostlá květinami, a procházet se úzkými uličkami, kde se nacházejí obchůdky, restaurace, kavárny, galerie a umělecké dílny. Z kopce se nabízí neskutečný pohled na celé okolí. Jedním z návštěvníků městečka byl Walt Disney, který se ubytoval v hotelu Château de la Chèvre d’Or neboli Paláci u zlaté kozy. 

Montpellier

Přestože je to jedno z mála francouzských měst, které nemá římské kořeny, určitě má turistům co nabídnout. Doporučujeme vyzkoušet místní kuchyni – čerstvou tresku nebo měkkýše s česnekem a bazalkou. Zde se také vyrábí nejlepší francouzský anýzový likér. Kromě toho se v Montpellier nachází nejstarší botanická zahrada v zemi, kterou v 16. století založil Jindřich IV. Určitě navštivte i gotickou katedrálu sv. Petra, která se tyčí nad okolními domy. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!