Menu

TOP 10 nejzajímavějších ženských národních oděvů

TOP 10 nejzajímavějších ženských národních oděvů

Japonsko

Asi každý z nás si umí vybavit vzhled gejši – ženy, která, když se usmívá, zakrývá si ústa, aby nebyly vidět žluté zuby, které kontrastují s na bílo namalovanou tváří. Oděv gejši je složen ze tří prvků – kimona, nagajubanu (oděvu pod kimonem) a obi (širokého opasku). Tento oděv může vážit dokonce i několik kilogramů. Gejši nenosí spodní prádlo, aby nic pod oděvem neprosvítalo. 

Rusko

Sibiřští autochtonní obyvatelé – Čukčové mají vlastní lidový kroj. Je vytvořen z materiálů, které měli Čukčové k dispozici, tedy především z kožešin tuleňů a sobů. Ženy nosily kožešinovou kombinézu a boty ke kolenům. Velice důležité byly ozdoby – náramky, náhrdelníky a tetování. Nejvýraznějším tetováním byly dvě čárky, které vedly od kořene nosu podél čela. Tradiční ozdobu žen byly copánky. 

Vietnam 

Tradičním oděvem v této zemi je áo dài – druh přiléhavé dlouhé tuniky s dlouhými rozparky, která se nosí ke kalhotám. Tento oděv nosí jak muži, tak ženy. Látka a barvy označovaly rodinný stav ženy. Neprovdané dívky nosily pastelové barvy a jemné látky. Pro starší ženy byl určen samet s bohatými vzory nebo výšivkami. 

Indie

U sárí nemá krejčí příliš mnoho práce, protože je zde důležitější umění řasení látky, která může mít délku i 6 metrů. Jednotlivé regiony Indie se liší způsobem, jakým ženy sárí nosí. Pod sárí ženy oblékají krátké halenky s rukávky a tenké sukně. Sárí určené do kanceláře má více propracovanou halenku, která zakrývá pas a má o trochu delší rukávy. 

Ukrajina

Ukrajinský lidový kroj se objevoval v různých regionech dnešního Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Slovenska, Moldavska, Rumunska a Polska. Proto také neexistuje jeho jediná verze. Pro ukrajinský lidový kroj je charakteristická plátěná vyšívaná košile, barevná sukně, zástěrka, sváteční vestička, kaftan s rukávy a svrchní oděv – tzv. świta. 

Bolívie

Charakteristické sukně, které Bolivijky s indiánskými předky nosí dodnes. Dříve to byl oděv španělských vesničanek, který byl u původních obyvatel Bolívie zaveden koloniální vládou. Sukně, tedy polery, jsou vyrobeny z vlny nebo bavlny. Mohou být bohatě nabírané nebo ušité z mnoha volánů. Vdané ženy nosí klobouky rovně a svobodné dívky na bok. 

Německo

Bavorský lidový kroj se často používá během oblíbených pivních slavností. Tyto šaty se nazývají Dirdnl a skládají se z korzetu, halenky, sukně a zástěry. Kroj na léto je ušitý z jemnějších a světlejších látek, na zimu z teplejších látek tmavších barev. Zástěrku si svobodné dívky zavazují na levé straně, vdané ženy na pravé a vdovy mají mašli zezadu.  

Španělsko

Ženské šaty se okamžitě asociují s tancem flamenco. Jedná se o barevné nebo jednobarevné šaty bohatě zdobené volánky, které „tančí“ při každém pohybu. Povinnými doplňky jsou čínský vějíř a mantila, tedy krajková ozdoba do vlasů, která je často velice bohatá. 

Keňa

Masajové jsou polokočovným národem obývajícím Keňu a Tanzanii. Jsou jednou z nejznámějších afrických etnických skupin. Ženy nejčastěji nosí modrá nebo červená plátna, která si zavazují kolem těla. Velmi důležitým prvkem jsou ozdoby – náušnice a náhrdelníky z korálků. Ani zde není barva volena náhodně. Bílá znamená mír, modrá vodu a červená odvahu. 

Řecko

Obyvatelky Kréty se svým oblečením velice lišily od ostatních Evropanek – nosily dlouhé kalhoty. Teprve na ně si oblékaly dlouhou bílou sukni a jednu nebo dvě zástěry (jedna zapředu, druhá zezadu). Zástěra byla bílá s červenými pruhy. Celek doplnily černým krátkým kabátkem vyšívaným zlatou nití. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!