Menu

Jak se připravit na výlet na Madeiru?

Jak se připravit na výlet na Madeiru?

Je cesta na Madeiru a pobyt na místě bezpečný? Od začátku pandemie covid-19 byly na Madeiře zjištěny pouze 4 případy nakažení tímto onemocněním (stav k 20.07.2020), takže se nemusíte obávat cesty, pokud dodržíte všechna doporučení týkající se bezpečnosti.

Madeiru, malé souostroví v Atlantickém oceánu, cestovatelé stále častěji považují za turistický ráj. Není divu, protože malé ostrovy mají co nabídnout i těm nejnáročnějším z nich. Co je dobré vědět před cestou na Madeiru?

Opakování ze zeměpisu

Když už píšeme o Madeiře, máme na mysli několik sopečných ostrovů na sever od Kanárských ostrovů, uprostřed Maroka. Madeira je název největší části souostroví. Na ostrově Madeira se nachází město Funchal – hlavní město autonomní oblasti Madeira v Portugalsku. Tato oblast má přibližně 250 000 obyvatel. Úředním jazykem je portugalština, ale kvůli rostoucí turistice a britské nadvládě v minulosti se snadno domluvíte i anglicky.

Jaro 24/7: takové tu vládne klima

Z turistického hlediska je klima Madeiry zajímavější než administrativní a demografické údaje. Souostroví se nachází v subtropické klimatické zóně středomořského typu, což znamená, že zde panují příjemné jarní teploty po celý rok. V zimě denní teplota mírně klesá pod 19 °C a v létě by neměla přesáhnout 27 °C. Období dešťů trvá od října do února a je poměrně častým jevem. Deštivé počasí však nebude překážkou během dovolené a aktivního odpočinku. Takové klimatické podmínky jsou darem matky přírody pro lidi, kteří se na Madeiře zabývají cestovním ruchem. Turisté sem jezdí po celý rok a láká je nejen perfektní počasí, ale také celá řada atrakcí.

Z hor k moři během půlhodiny

Při návštěvě Madeiry je třeba vědět, že kromě příznivých klimatických podmínek má ještě jednu výhodu – na malém území můžete vyrazit jak do hor, tak i k moři. Autem se k pobřeží můžeme dostat z přírodních rezervací na horách za pouhých 30 minut. Nejvyšší hora hlavního ostrova – Pico Ruivo má výšku 1 862 m n. m. Díky vzácné kombinaci hor a oceánu má Madeira co nabídnout fanouškům aktivního odpočinku i milovníkům odpočinku na pláži.

Cesta na Madeiru

Na ostrovy se rychle dostanete letadlem. Ceny letenek závisí na délce letu a také termínu cesty. Stále však máte k dispozici i nabídky cestovních kanceláří, které nabízejí charterová spojení společně s ubytováním v hotelu a poznávací zájezdy. Bez ohledu na to, ze kterého města v Česku vyrazíte, přistanete na mezinárodním letišti Cristiano Ronaldo, které se nachází na východním pobřeží. Letiště je vzdáleno od Santa Cruz jen několik kilometrů a asi 20 km od Funchalu. Na letiště a z letiště se můžeme dostat pronajatým autem, taxíkem nebo autobusem, pokud pojedete směrem k Funchalu. Zapůjčení auta usnadňuje cestování po ostrově a šetří spoustu času. Je skvělým řešením zejména pro lidi, kteří chtějí vidět Madeiru celou.

Co zabalit na výlet na Madeiru?

Pokud cestujete v létě, nezapomeňte na ochranu před sluncem – pokrývky hlavy, krémy s UV filtrem a sluneční brýle. V zimních měsících byste si měli zase vzít nepromokavou bundu nebo plášť. Bez ohledu na sezónu musíte mít po ruce plavky, protože v Atlantiku si můžete zaplavat v každém měsíci v roce. V batozích horských turistů by neměly chybět pohodlné trekkingové boty. Díky nim mají turisté možnost prozkoumat každý kout ostrovu.

Jaké doklady potřebujete na cestu na Madeiru?

Navzdory skutečnosti, že celé Makaronéské ostrovy, kterých součástí je i Madeira, jsou blíže k Africe než k Evropě, pro cestování vám bude stačit občanský průkaz. Nemusíte tak vybavovat víza ani pas. Madeira je součástí Portugalska a nachází se v schengenském prostoru. Podmínky jsou jiné v případě, že se během cesty na Madeiru chcete podívat do některé ze zemí v Africe. Pak budete totiž potřebovat platný cestovní pas.

Ubytování a doprava po ostrově

Turistika je na ostrově Madeira jednou z hlavních aktivit. Díky tomu zde najdete bohatou nabídku ubytování. Ve všech velkých městech rozptýlených v různých částech pobřeží máte možnost snadno najít ubytování na uspokojivé úrovni. Máme také velký výběr, pokud se jedná o pronájem automobilů. Díky nim se vám po ostrově bude cestovat pohodlněji. Hlavní silnice (VE1, VE2, VE3, VE4 a VR1) jsou v dobrém stavu a cestování po dalších trasách (např. ER103, ER110 nebo ER102), které umožňují cestování po vnitrozemí, by nemělo být problémem ani pro začínající řidiče.

Turistické atrakce Madeiry

Každý, kdo už měl to potěšení a navštívil Madeiru, ví, že nestojí za to ztrácet čas čekáním na zastávkách. Ostrovy mají co nabídnout prakticky každému návštěvníku. Madeira také připravila něco pro ty, kteří dávají přednost objevování měst a poznávání místních tradic. Jednou z hlavních atrakcí ve Funchalu je jízda dřevěným vozidlem z Monte Toboggan. „Sáně“ pro dvě osoby vedou dva piloti (tzv. Carreiros) po asfaltové silnici. V hlavním městě doporučujeme navštívit staré město plné budov s dveřmi malovanými místními umělci a místní tržiště. Můžete zde ochutnat čerstvé šťávy z cukrové třtiny nebo slavný Ponchy – tradiční nápoj s názvem Maderze aguardente (druh vodky). Návštěvníky Madeiry lákají i vinařství, která vyrábějí víno s názvem podobným ostrovu. Fanoušci sportu určitě budou chtít navštívit muzeum Cristiana Ronalda, legendárního fotbalisty, který se narodil ve Funchalu. Doporučujeme také procházku po horské tropické zahradě (Jardim Tropical de Monte), která se nachází na sever od hlavního města. Pokud se tam chcete dostat, můžete použít lanovku a poté můžete obdivovat úžasný výhled na město.

Kromě města Funchal byste neměli vynechat ani Santanu, která je považována za nejúžasnější město na ostrově. Je proslulé svými trojúhelníkovými dřevěnými domy. Okouzlující rybářská vesnice Câmara de Lobos, pár kilometrů západně od Funchalu, je zase místem rybářských tradic. Lezení na nejvyšší bod Madeiry není sice jednou z nejtěžších lezeckých výzev, odměnou však bude úchvatný výhled. Za hezkého počadí můžete vidět celý oceán. Další možností je potápění, které je na Madeiře také velmi oblíbenou aktivitou. Pro ty z vás, kteří toužíte prozkoumat jeskyně, doporučujeme výlet do sopečných jeskyní São Vicente. Objevili je v roce 1885 a byly zpřístupněny turistům v roce 1996.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Turismo de Portugal.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!