Menu

Ideální dovolená v Turecku – tipy na skvělé destinace

Ideální dovolená v Turecku – tipy na skvělé destinace

Pestrá a bohatá kultura, čarovná krajina a krásné moře. Chcete-li zažít Turecko jako z pohádky, inspirujte se našimi tipy na vybrané dovolenkové destinace, historické památky a nejkrásnější pláže v zemi. Zaleťte si do Turecka pro top zážitky aktuální dovolenkové sezóny!

Antalya: počasí, památky, pláže, střediska

Antalya leží na jihozápadním pobřeží Anatolie a hraničí s majestátním pohořím Taurus. S 2,5 milionem obyvatel patří k nejlidnatějším městům Turecka a zároveň se řadí mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace v zemi. Město a jeho okolí nabízí starobylé památky po Římanech, Seldžucích a samozřejmě i ty z dob Východořímské a Osmanské říše. Za návštěvu rozhodně stojí historické centrum Antalye, opevněné staré město Kaleiçi s úzkými dlážděnými uličkami a domy, které pamatují Osmanskou říši.

Ionia, Lefkada Kaputas (c) Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

Turisticky velmi vyhledávanou lokalitou je také náměstí Cumhuriyet. To však symbolizuje spíše moderní stránku města, neboť je obklopeno zejména nákupními a obchodními centry. Antalya má jinak příjemný středomořský charakter a více než 300 slunečných dní v roce; od května do listopadu zde průměrné teploty neklesají pod 20 °C, vyhlášené místní pláže Konyaaltı, Lara či Karpuzkaldıran jsou tedy v plné permanenci. Pokud si ale chcete Turecko užít netradičně a v jiné fázi roku, doporučujeme vám resorty zimních sportů Beydağları a Saklikent. Dopoledne můžete brázdit svahy na lyžích a odpoledne zase čeřit hladinu moře. Nádhera, co říkáte?

Amtalya Kaputas (c) Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

Belek: ubytování, památky, zajímavosti

Na krásném pobřeží Středozemního moře ještě zůstaneme, akorát se přesuneme kousek na východ, zhruba 40 kilometrů od Antalye. Právě zde leží co do počtu obyvatel nevelké, ale turisticky velmi významné středisko Belek. Fanoušci sportu ho mohou znát jako cílovou destinaci pro letní soustředění slavných fotbalových klubů (včetně Sparty či Slavie). Ve městě se však konají také významné tenisové turnaje (Antalya Open) a golfové akce. Právě sport gentlemanů je v Beleku a jeho okolí velmi populární a proto není divu, že místní golfové resorty patří k velmi vyhledávaným místům k odpočinku.

A co ještě může Belek nabídnout turistům a rekreantům? V první řadě desítky čtyř- a pětihvězdičkových hotelů, ubytovacích zařízení a famózní služby. Nesmíme zapomenout ani na vyhlášené koupele s místní minerální vodou, kterou dodává hned sedm různých pramenů. Zmínit jednoznačně musíme také Kurşunlu, malebný vodopád obklopený zelenou flórou a bohatou faunou; v jeho blízkosti údajně hnízdí a žije více než 100 druhů ptáků.

Na své si přijdou také milovníci historie, kultury a umění. Nedaleko Beleku totiž leží historické město Perge, jedno z nejzachovalejších archeologických nalezišť v celém Turecku, a také monumentální amfiteátr Aspendos. Byl postaven před více než 2,000 lety, pojme 20,000 diváků a dodnes hostí klasická baletní či operní představení a festivaly.

Kaputas
Kaputas (c) Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

Pláže Kaputaş a Korsan – kde se nacházejí a proč tam zajít

Kaputaş je náš horký tip pro všechny milovníky azurových vod a letní relaxace. Tato malá, ale velmi atraktivní a útulná pláž se nachází na jihozápadě Turecka, mezi rybářským městečkem Kaş (s jedinečnými lokalitami pro potápění) a historickým městem Kalkan. Od výše zmíněné Antalye je vzdálená jen něco málo přes 200 kilometrů. Tuto pláž si nelze splést s žádnou jinou - je jakoby sevřená mezi dvěma zalesněnými útesy, které se strmě svažují do moře. Návštěvníci si oblíbili velmi přírodní charakter tohoto místa a také fascinující výhledy z útesů na záliv a do dálky. Vstup do vody je již v blízkosti břehu poměrně strmý, takže toto místo ocení především zkušenější plavci.

Korsan, další neskutečná pláž ležící jen necelých 140 kilometrů směrem na východ. Je obklopena skalnatými útesy s porostem olivovníků, které dotváří neopakovatelný ráz tohoto malého ráje na Zemi. Vstup do vody je zde poměrně mírný a vede po písčitém dně, takže riziko zranění by mělo být opravdu minimální. V maličké „pirátské“ zátoce můžete dokonce zakotvit s menší loďkou jen pár metrů od břehu. Díky tvaru okolního terénu zde obvykle panuje příjemné bezvětří. Namísto obchodů a jiných vymožeností cestovního ruchu Korsan nabízí klid a nefalšovanou středomořskou pohodu.

Kaputas Kaputas (c) Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

Cestování do Turecka: podmínky, doklady

Občané České republiky potřebují při vstupu do Turecka (za účelem turismu) cestovní pas. Doklad musí být platný minimálně dalších 150 dní po vstupu do země (90 dní pro maximální délku pobytu + 60 dní odkladné lhůty). V platnosti jsou nadále i opatření v souvislosti s onemocněním Covid-19. Ty se však mohou velmi rychle měnit, proto doporučujeme prověřit si všechny skutečnosti ještě před cestou. Pokud požadované informace nenajdete na našem webu, zkuste se podívat například na stránku Velvyslanectví České republiky v Ankaře (https://www.mzv.cz/ankara/cz/viza_a_konzularni_informace/covid_19/souhrnna_aktulizace_opatreni_opatreni_v.html).

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!