Menu

TOP 10 nejkrásnějších památek v Evropě

TOP 10 nejkrásnějších památek v Evropě

Parthenón, Athény, Řecko

Stavba byla zahájena v roce 447 p. n. l. s největší pravděpodobností na základě návrhu Iktina a Kallikrata. Sochy jsou zřejmě dílem Feidía. Tento chrám je považován za nejlepší příklad architektury dórského řádu, přestože jsou zde i prvky řádu iónského. K poničení stavby došlo v 5. století, kdy byl po odstranění sochy Athény chrám přeměněn na křesťanský kostel.

O deset století později zde fungovala také mešita, kterou Turci později používali jako muniční sklad. V důsledku výbuchu střelného prachu, ke kterému došlo v roce 1687, byla stavba silně poškozena. V 19. století byly sochy, které se podařilo zachránit, převezeny do muzeí v Londýně, Paříži a Kodani.  

 

Karlův most, Praha, Česká republika

Karlův most je nejstarší kamenný most této velikosti na světě, který slouží do dnešních dnů. Stavba byla zahájena v polovině 14. století za dob panování Karla IV. Podle legendy byly do malty přidávány vaječné bílky, aby se zlepšily její konstrukční vlastnosti.

Během archeologických výzkumů v 21. století se objevila teze, že stavitelem mostu nebyl Petr Parléř, jak se do té doby tvrdilo, ale pražský měšťan Oto nebo Otlin. Zatím se historikům nepodařilo potvrdit jeho totožnost.

 

Braniborská brána, Berlín, Německo

Stavba vznikla ke konci 17. století. Byla navržena architektem Carlem Gotthardem Langhansem. Nad branou se nachází kvadriga, římský dvoukolový vůz s čtyřspřežím, kterým vjíždí do města bohyně Viktoria. Sochy na počátku 19. století převezl Napoleon do Paříže. Po několika letech se ale vrátily do Berlína zpět (prostřednictvím generála Ernsta von Pfuela, který obsadil Paříž).

Od postavení Berlínské zdi v roce 1961 až po její pád měla přístup k bráně pouze hrstka lidí, protože se nacházela v hraniční oblasti. Nebylo možné se k ní přiblížit z žádné strany. 

 

Katedrála v Roskilde, Dánsko

První gotický kostel ve Skandinávii. Původně na tomto místě stál dřevěný kostel, po kterém se ale bohužel nic nedochovalo. V 11. století byl na tomto místě postaven zděný chrám, který byl poté přestavěn ve stylu francouzské gotiky. Přestavba byla dokončena v roce 1280. Dvě západní věže byly postaveny ve 14. století a charakteristické jehlice v 17. století.

V katedrále se nacházejí ostatky 39 dánských králů a královen. Nejstarší hrobka patří Haraldovi Modrozubovi (zemřel v roce 987), otci Svena I. Dánského. 

 

Eiffelova věž, Paříž, Francie

Stavba nejznámější konstrukce v Paříži trvala 2 roky a byla zahájena v roce 1887. V době svého vzniku to byla nejvyšší věž na světě. Autory návrhu jsou Gustave Eiffel, Maurice Koechlin a Émile Nouguier. Věž vznikla u příležitosti pařížské světové výstavy v roce 1889, kdy si Francouzi také připomínali stoleté výročí Velké francouzské revoluce.

Podle plánů měla být věž po 20 letech rozebrána, ale Gustave Eiffel nechtěl, aby k tomu došlo. Proto na věži otevřel aerodynamickou a meteorologickou laboratoř. Na počátku první světové války věž nahradila poštovní holuby v komunikaci mezi Paříží a vojáky na německé hranici. 

 

Zámek na ostrově, Varšava, Polsko

Přestavbu tehdy stoletých lázní na barokní zámek pro krále Stanislava Augusta Poniatowského navrhli Dominik Merlini a Jan Chrystian Kamsetzer na konci 18. století. Zámecký komplex se nachází na umělém ostrově, který obklopuje rybník. Vedou k němu dva mosty.

Během léta se zde konaly slavné čtvrteční obědy, které organizoval sám panovník. V roce 1817 zámek koupil car Alexandr I. Pravoslavný chrám, který zde nechal postavit, pochází z poloviny 19. století. Po neúspěchu Varšavského povstání, během druhé světové války, Němci zámek zapálili a během požáru byly zničeny nejstarší části stavby – lázeňský pokoj ze 17. století a Šalamounův sál s freskami Marcella Bacciarelliho.

 

Tower Bridge, Londýn, Velká Británie

Jeden z nejznámějších objektů ve městě vznikl v roce 1894. Konstrukce mostu umožňuje, aby pod ním mohly proplout i zaoceánské lodě. V těchto případech se most otevře a jeho dvě křídla (každé o hmotnosti cca 1200 tun) se zvednou. Věže mostu jsou spojeny dvěma můstky pro chodce, jeden z nich visí 33 metrů a druhý z nich 44 metrů nad hladinou vody. Původní zvedací mechanizmus se dnes již nepoužívá, byl zaveden systém na elektrickou energii.

Původně měl most béžovou barvu. Na modrou, bílou a červenou byl přemalován v roce 1977, u příležitosti 25. výročí korunovace Alžběty II.

 

Casa Milà, Barcelona, Španělsko

Dům vznikl v roce 1906 na objednávku jeho prvního majitele Pereho Mily. Antoni Gaudí ho navrhl bez rovných přímek. Všechny stěny domu se vlní jako rozbouřené moře. V budově nenajdete pravé úhly. Vzhledem ke svému tvaru mu obyvatelé Barcelony dali nové jméno La Pedrera, tedy kamenolom.

V budově je dotažen každý detail k dokonalosti. Balkony zdobí umělecké kování, které připomíná popínavé rostliny. Na hlavní fasádě jsou ptáci připraveni k letu. Každý strop má jedinečný sádrový reliéf. Stěny a stropy zdobí také mozaiky a malby. Komíny na střeše svým tvarem připomínají kouř.

 

Zámek Schönbrunn, Víděň, Rakousko

Zámek, který navrhl architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach, byl postaven v 17-18. století na objednávku císaře Leopolda I. Barokní vybavení pochází z času panování Marie Terezie. Fasády byly natřeny nažluto, protože to byla její oblíbená barva.

Pro návštěvníky je zpřístupněno 45 z 1441 komnat. Interiéry v rokokovém stylu zdobí české křišťálové lustry a fajánsové krby. V miliónovém pokoji, který je považován za nejkrásnější rokokový interiér na světě, jsou stěny z prořezávaného růžového dřeva s výzdobou v podobě miniatur z Persie a Indie. Komnaty a kabinety císaře Františka jsou naproti tomu skromné a jednoduché.  

 

Zámek ve Versailles, Versailles, Francie

Zámek navrhli v 17. století královští architekti Louis Le Vau a Jules Hardouin-Mansart. Nejdříve na tomto místě byl pouze lovecký zámeček krále Ludvíka 13., který rád v okolí Versailles lovil a potřeboval honosnější ubytování než místní hospody. Časem se králi okolí natolik zalíbilo, že zde přikázal postavit zámek. Jeho stavba byla dokončena v roce 1634.

Další králové přestavovali zámek podle svých potřeb a svého vkusu až do vypuknutí Velké francouzské revoluce, která znamenala konec pro monarchii. Stavba začala chátrat a před úplným rozpadem ji zachránil Napoleon. Dnes je 120 ze 700 místností zpřístupněno pro návštěvníky. 

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!