Menu

TOP 10 nejdůležitějších fotbalových stadionů v Evropě

TOP 10 nejdůležitějších fotbalových stadionů v Evropě

Rozhodli jsme se připravit něco speciálního také pro fanoušky kopané. V tomto článku vás zavedeme na 10 nejdůležitějších fotbalových chrámů v Evropě, které byly svědky těch nejkrásnějších, nejen sportovních, událostí. 

1. Wembley (Londýn, Velká Británie)

Stadion ve Wembley je jedním z nejznámějších stadionů na světě. Slyšel o něm prakticky každý fotbalový fanoušek. Za svůj název vděčí čtvrti Londýna, ve které se nachází. Současný stadion byl postaven na místě původního v roce 2007. Je to jeden z nejmodernějších sportovních objektů na světě. Má kapacitu 90 tisíc míst, což z něj činí největší fotbalovou arénu na Britských ostrovech.

Wembley je stadionem národní reprezentace Anglie v kopané. Hrají zde také družstva z Premier League ve finálových utkáních Anglického poháru a Anglického ligového poháru. Navíc se ve Wembley odehrály fotbalové zápasy letní olympiády v roce 2012 a finále Ligy mistrů v roce 2011 a 2013. Konají se zde také automobilové závody, utkání ragby, amerického fotbalu a také koncerty. 

fot. wembleystadium.com

2. Old Trafford (Manchester, Velká Británie)

Stadion Old Trafford má přezdívku Divadlo snů. Je majetkem nejúspěšnějšího fotbalového týmu Premier League – Manchasteru United. Byl založen v roce 1910 a postaven za tehdy gigantickou sumu – 120 tisíc liber. S kapacitou 80 tisíc diváků se stal jedním z největších stadionů ve Spojeném království. Stadion byl mnohokrát rekonstruován, naposledy v roce 2006. Tehdy byla změněna kapacita stadionu na 75 811 míst.

Old Trafford se stal mnohokrát místem důležitých anglických i mezinárodních utkání. Během Mistrovství Evropy v roce 1996 se zde odehrála utkání v rámci skupin i semifinále. V roce 2003 se zde odehrálo finále Ligy Mistrů, ve kterém se potkaly dva italské týmy – Juventus Turín a AC Milán. Utkání vyhrál Milán po trestném střílení. 

3. Camp Nou (Barcelona, Španělsko)

Camp Nou je největší fotbalový stadion v Evropě a jeden z největších na světě. Jeho tribuny mají kapacitu 99 354 diváků. V tomto objektu hraje zápasy tzv. Pýcha Katalánska, tedy FC Barcelona. Stadion byl postaven v období 1954-1957, na místě starého stadionu Camp de Les Corts. Nový stadion měl kapacitu do 120 tisíc diváků. Co je zajímavé, inaugurační zápas se konal 24. října mezi FB Barcelonou a Legií Varšava. Skočil vítězstvím domácích 4:2.

Camp Nou byl nesčetněkrát využíván jako místo pro konání jiných důležitých masových událostí jako např. Mistrovství Evropy v roce 1964, Mistrovství světa v roce 1982 nebo také jako fotbalový stadion pro olympijské hry v Barceloně v roce 1992. Kromě sportovních událostí se na stadionu konala řada koncertů, hráli zde například: Michael Jackson, U2 nebo Pink Floyd. Dne 17. listopadu 1982 zde proběhla mše pro více než 120 tis. účastníků za přítomnosti Jana Pavla II. 

fot. fcbarcelona.com

4. Estadio Santiago Bernabéu (Madrid, Španělsko)

Fotbalový stadion, na kterém se konají utkání Real Madridu. Jeho založení inicioval tehdejší předseda klubu, podle kterého byl stadion pojmenován – Santiago Bernabéu. V roce 1947 nahradil malý a zastaralý stadion Campo De O’Donnell. Estadio Santiago Bernabéu byl mnohokrát přestavěn, mj. v roce 1954, když byla jeho kapacita zvýšena na 125 tis. míst! Poslední přestavba se konala v letech 2001-2006. V současné době probíhá příprava na největší modernizaci objektu v jeho dějinách.

Na Santiago Bernabéu se konalo mnoho událostí, mj. čtyři finále Evropského poháru (1957, 1969, 1980, 2010), Mistrovství světa v roce 1982 a Euro v roce 1964. Největší počet diváků na Bernabéu přichází během velkého Derby Evropy, kdy domácí hostí svého odvěkého rivala FC Barcelonu. 

fot. realmadrid.com

5. Olympiastadion (Berlín, Německo)

Olympijský stadion v Berlíně byl postaven pro olympijské hry v roce 1916, které se ale z důvodu vypuknutí první světové války nekonaly. Po ukončení války byl stadion přestavěn a modernizován, protože se zde měla konat další olympiáda v roce 1936. Již tehdy měl stadion monumentální rozměry (po přestavbě v roce 1936 měl kapacitu 110 tis. diváků), které měly symbolizovat sílu nacistů. Druhá světová válka se stadionu téměř nedotkla a po jejím ukončení sloužil jako hlavní stan britské armády.

Kromě soutěží v lehké atletice se na stadionu konaly také významné fotbalové zápasy. Od roku 1963 je klubovým stadionem Herthy Berlín, tradičního účastníka Bundesligy. Kromě utkání Bundesligy hostil Olympijský stadion dvakrát Mistrovství světa (v roce 1974 a 2006) a také finále Ligy mistrů v roce 2015. Skvěle se hodí také pro organizaci jiných masových událostí. Konal se zde mj. koncert Madonny, Depeche Mode a dvakrát se na něm papež setkal se svými příznivci (Jan Pavel II. v roce 1996 a Benedikt XIV. v roce 2011). 

6. Signal Iduna Park (Dortmund, Německo)

Stadion v Dortmundu je v současnosti největším stadionem v Německu. Podle potřeb a druhu utkání se jeho kapacita pohybuje v rozmezí od 65 829 do 81 359 diváků. Stadion vznikl vlastně náhodou, když se město Kolín nad Rýnem vzdalo organizace Mistrovství světa v roce 1974. Takto se prostředky na mistrovství dostaly do Dortmundu a byl za ně postaven stadion s kapacitou 54 tis. diváků.

V této podobě stadion v Dortmundu existoval až do 90. let minulého století. S novými předpisy, které vedly ke snížení kapacity objektu, se vedení klubu rozhodlo pro modernizaci stadionu a rozšíření již existujících tribun. Za současný vzhled stadion vděčí přestavbě, která byla provedena před druhým Mistrovstvím světa ve fotbale v dějinách stadionu, které se konalo v roce 2006.

Dnes je stadion známý především díky fotbalovým utkáním s vybičovanou atmosférou. Hlavní roli v tom hraje Südtribüne, tedy největší tribuna s místy na stání na světě (24 454 míst), kde se shromažďuje jádro fanoušků Borussie.

fot. bvb.de

7. Stadio Giuseppe Meazza (Milán, Itálie) 

Stadion v Miláně je největším stadionem v Itálii. Jeho kapacita dosahuje 80 018 míst k sezení. Objekt, stejně jako mnoho dalších stadionů v Evropě, byl mnohokrát přestavován a modernizován. Jeho dějiny začínají stavbou prvního stadionu v roce 1989 při příležitosti Mistrovství světa v Itálii v roce 1990. Tehdy byly postaveny charakteristické spirálovité sloupy, které slouží jako vchody pro fanoušky i jako podpěra střechy.

Přestože je stadion pojmenován podle slavného fotbalisty z Interu – Giuseppa Meazzy, většina fanoušků ho zná pod starým jménem – San Siro. Je to stadion, na kterém hrají dvě družstva z Milána – AC Milán a Inter Milán. Fanoušci obou týmů se nemají příliš v lásce, takže zde několikrát docházelo k jejich střetům.

Oblíbený San Siro byl místem mnoha důležitých mezinárodních utkání, včetně utkání italské národní reprezentace nebo finále Ligy mistrů. Také proto se stadionu přezdívá fotbalová La Scala. Kromě fotbalových utkání jsou na San Siro pořádány také nejdůležitější koncerty v Itálii. 

fot. inter.it

8. Stadio Olimpico (Řím, Itálie)

Olympijský stadion v Římě byl postaven v období 1928-1937, později byl přestavěn pro potřeby letních olympijských her v roce 1960. Zásadní proměnou prošel v roce 1990 (byl mj. zastřešen), tentokrát z důvodu konání Mistrovství světa ve fotbale. Kromě toho má stadion běžeckou dráhu, proto se zde několikrát konaly mistrovství světa v lehké atletice nebo setkání seriálu Diamantové ligy IAAF.

V současné době na stadionu hrají dva týmy z Říma: Lazio a AS. Stadion v Římě je také národním stadionem, který je dějištěm nejdůležitějších zápasů italské národní reprezentace ve fotbalu a rugby. Objekt je využíván i pro pořádání koncertů. 

fot. sslazio.it

9. Stade de France (Saint-Denis, Francie)

Stade de France (Stadion Francie) je multifunkční sportovní arénou, která se nachází na předměstí Paříže. Podobně jako objekty v Římě nebo Londýně, plní i roli národního stadionu, na kterém se od roku 1998 konají utkání francouzské národní reprezentace v kopané a ragby. Stadion byl postaven v letech 1995-97 pro účely Mistrovství světa ve fotbale v roce 1998. Má kapacitu 81 tis. míst.

V roce 2006 prošel Stade de France první modernizací. Kromě velkých sportovních klání je národní francouzský stadion také místem pro konání masových koncertů. Vystupovali zde například The Rolling Stones, U2, Bruce Springsteen nebo Madonna. O jeho postavení vypovídá také to, že se v roce 1998 stal místem konání mistrovství světa ve fotbale a hned rok poté i mistrovství světa v ragby. 

fot. stadefrance.com

10. Lužniki (Moskva, Ruská federace)

Moskevský stadion je největším stadionem v Rusku. Stavba stadionu s kapacitou zhruba 103 tis. diváků byla zahájena v roce 1955 a dokončena byla v rekordním čase – trvala pouhých 450 dnů. Tehdejší komunistické vedení zřejmě chtělo ukázat celému světu, že v Sovětském svazu není nic nemožné. Cena této impozantní stavby zůstává dodnes tajemstvím. Zato existují důkazy o tom, že byla přerušena stavba jedné z moskevských čtvrtí proto, aby byl rychle dokončen právě tento projekt. Za svou dnešní podobu stadion vděčí modernizaci z roku 1999. Díky ní jsou na stadionu nová sedadla a nad tribunami vyrostla střecha. Bohužel byla také snížena kapacita objektu, která je nyní kolem 80 tisíc diváků.

Podobně jako stadiony v Římě a Berlíně, byly i Lužniki místem konání letních olympijských her. Byla zde pořádaná také Univerziáda (1973), Olympijské hry mládeže (1998), Mistrovství světa v lehké atletice (2013), finál Poháru UEFA (1999), finále Ligy mistrů (2008). Další velkou událostí, která se v tomto objektu odehrála, bylo Mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

fot. facebook.com/OK.Luzhniki

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!