Menu

Kréta nabízí vše, o čem sníte!

Kréta nabízí vše, o čem sníte!

Kréta je největším řeckým ostrovem a pátým největším ostrovem ve Středozemním moři. Můžete zde obdivovat památky z časů dávných civilizací, procházet se po nádherných plážích nebo objevovat působivá vysokohorská pásma. Obdivujte malebná údolí, strmé soutěsky a nechte se zlákat bohatou gastronomickou kulturou. Kréta patří mezi tajemné oázy, které jsou plné nezapomenutelných překvapení a skrytých pokladů. Rádi se zde budete vracet a hledat stále nová dobrodružství!

Chania

V oblasti obce Chania na západní straně ostrova dominují impozantní Bílé hory (řecky Lefka Ori). Nachází se zde národní park, který zaujímá největší část regionu. Prefektura Chania nabízí turistické služby a volnočasové aktivity všeho druhu, které potěší každého cestovatele. Město Chania si své kouzlo zachovalo z dob benátské nadvlády. Rozhodně si jej zamilujete.
Během procházky po historickém centru vás okouzlí nádherné benátské budovy, fontány, impozantní kostely a zachovalé historické památky. Seznamte se s městem Chania, vyrazte do ulic, navštivte jeho muzea a obdivujte různé architektonické slohy, které vám toho hodně napoví o jeho bohaté historii. Chania je rájem pro milovníky jídla a vína. Nenechte si ujít pochoutky proslulé krétské kuchyně se sklenkou vynikajícího krétského vína. Máte příležitost navštívit mnoho vinařství, kde se seznámíte s rozmanitostí krétského terénu a výjimečnou místní gastronomií. Třešničkou na dortu je také pohostinnost zdejších obyvatel!

Rethymno

Oblast Rethymno (Rethymno) – nejmenší prefektura Kréty – se nachází mezi Bílými horami a horou Psiloritis (též Idi). Je proslulá horskými terény s krásným výhledem, kouzelnými plážemi, melodiemi krétské lyry, alkoholickým nápojem tsikoudia, který se podává s „ofto“, četnými jeskyněmi, historickými kláštery, památkami, malebnými vesničkami v horách i luxusními hotelovými resorty. Naplno si vychutnejte úžasnou Krétu – hornatý, odlehlý a soběstačný ostrov.

Heráklion

Heraklion Knossos

Největší a nejlidnatější oblastí na ostrově Kréta je Heráklion (vyslovuje se Iráklion). Nachází se mezi dvěma impozantními horskými pásmy – Idi (Psiloritis) na západě a Dikti (náhorní rovina Lasithi) na východě. Heráklion se může pochlubit výjimečnými archeologickými památkami, významnými pobřežními vesnicemi, řadou malebných osad, rozsáhlými údolími s olivovými háji, vinicemi a v neposlední řadě i nejlépe organizovanou turistickou infrastrukturou na Krétě. Díky jedinečné kombinaci městské scenérie a přírodního bohatství patří region Heráklion mezi vyhledávané destinace po celý rok.

Lasithi

Panteleimon Beach

Vítejte v nejvýchodnější a nejméně hornaté oblasti Kréty, kde obyvatelé žijí ve čtyřech poloměstských centrech: Agios Nikolaos, Ierapetra, Sitia a Neapoli. Mýtický palmový les Vaï, záliv Mirabello, větrné mlýny na náhorní plošině Lassithi (největší na Krétě), pláže obklopené křišťálově průzračnou vodou, krásná města a luxusní hotelové resorty tvoří vskutku fascinující svět.
Díky své geografické poloze mezi Afrikou, Evropou a Malou Asií a díky mírnému podnebí se Kréta stala centrem kultury již v období neolitu. První prehistorické osady se na Krétě objevily kolem roku 6000 př. n. l., zatímco v roce 2600 př. n. l. dorazili na Krétu osadníci, kteří věděli, jak zpracovávat bronz. Tehdy začala slavná éra Mínojské civilizace, která dosáhla svého vrcholu kolem roku 1950 př. n. l. vybudováním impozantních paláců v Knóssosu, Faistosu a Malii.

Historie

Legenda říká, že bohyně Rheia ukryla novorozeného Dia v jeskyni na Krétě. V ní ho vychovávaly nymfy, zatímco démoničtí Kobyranté hlasitě obíjeli své štíty, aby Kronos neuslyšel pláč malého Dia a nesnědl ho. Také na Krétě Zeus v přestrojení za býka unesl Europu, aby jim ve společné lásce už nic nebránilo. Měli syna Mínóse, který na Krétě vládnul a proměnil ji na prosperující ostrovní velmoc. V mínojských dobách Attika dokonce platila ostrovu Kréta daň, dokud aténský princ Théseus nezabil Mínotaura. Později se Kréta stala silným a bohatým královstvím, civilizací, která je považována za nejstarší na evropském kontinentu.

V roce 1450 př. Kr. a znovu v roce 1400 př. Kr. byla mínojská civilizace postupně zpustošena, pravděpodobně kvůli erupci sopky Théra, která vedla k jejímu úpadku. Po výbuchu sopky se na ostrově usadili Dórové. Později je následovali Římané. Po římské nadvládě se Kréta stala Byzantskou provincií až do příchodu Arabů, kteří ostrov okupovali po celé století (824–961 př. n. l.). Během arabské nadvlády se Kréta stala doupětem pirátů, kteří se usadili v Chandakasu, dnešním Heráklionu.
Poté se Kréta znovu stala součástí Byzantské říše až do příchodu Benátčanů, kteří ostrov okupovali přibližně 5 století, co mělo výrazný vliv na kulturu ostrova. Po pádu Chandakasu v roce 1669 začala turecká okupace, kterou provázela divoká a krvavá povstání. Na konci 19. století turecká nadvláda skončila. Řecký král, který měl pozici vysokého komisaře ostrova, tu vytvořil Krétský stát. V roce 1913 se Kréta oficiálně stala součástí Řecka.

 

Více inspirace na webu Endless Greek Summer.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Greek National Tourism Organization (zdroj: visitgreece.gr).

Visit Greece

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!