Menu

Na co je třeba pamatovat, než se vydáte do Portugalska?

Na co je třeba pamatovat, než se vydáte do Portugalska?

Letíte do kontinentálního Portugalska, na Azory nebo Madeiru? Něž si sbalíte kufr a vejdete na palubu letadla, přečtěte si naše tipy. Zjistěte, jaké dokumenty jsou v současné době nutné pro překročení vzdušené hranice s Portugalskem.

Portugalsko již několik let patří k oblíbeným destinacím turistů z Evropy. Velké oblibě se těší nejen Lisabon a Porto, ale také města a městečka ležící podél malebného pobřeží Algarve. Zájem mezi cestovateli vzbuzují zejména exotické, lehce dostupné a relativně levné Azory a Madeira. Plánujete dovolenou v zemi fado, portského a Ronalda? Zjistěte před odjezdem vše nutné a užitečné.

Jak se dostat do Portugalska?

Jak se dopravit do Portugalska? Nejrychlejším a – vzhledem k současné ceně pohonných hmot – i nejekonomičtějším způsobem je cesta letadlem. Do kontinentálního Portugalska doletíte bez přestupu ze všech státu Evropské unie. Lety směřují především na letiště v Lisabonu a Portu. Na výběr máte také levné lety na jiná letiště, včetně těch na Azorech a Madeiře, např.: Ponta Delgada, Faro, Porto Santo, Madera, Pico, Horta, Ilha Graciosa, Ilha das Flores, Santa Maria, Corvo, Lajes a São Jorge.

Které doklady vzít s sebou do Portugalska?

Pokud plánujete dovolenou v Portugalsku nebo služební cestu do této země, seznamte se s aktuálními pokyny pro cestování během pandemie covid-19. Níže najdete nejčerstvější informace týkající podmínek, za kterých může cestující z EU a Schengenského prostoru překročit portugalskou hranici. Na území kontinentálního Portugalska je umožněn vstup všem, kteří předloží požadované doklady, bez ohledu na cíl jejich cesty. O jaké doklady se jedná? Může to být občanský průkaz jakékoli země EU nebo pas a navíc covid pas. Doklady a potvrzení spojená s covidovými testy nemusí předkládat děti mladší 12ti let. Při vnitrostátních letech na Azory a Madeiru byly dosavadní mimořádná opatření zrušena.  

Přílet do Portugalska pro očkované osoby

Ti, kteří se očkovali proti covid-19, mohou překračovat portugalskou hranici na základě tzv. covidového certifikátu. Evropské potvrzení o očkování proti covidu musí obsahovat údaje o harmonogramu jednotlivých dávek očkovací látky. Toto očkovaní musí být dokončeno – včetně posilující dávky. Tento doklad je platný od 14 do 270 dnů po podání plné série očkovacích látek nebo do odvolání po podání posilující dávky.

Přílet do Portugalska po prodělaném covidu a pro neočkované osoby

V případě, že do Portugalska letí osoba po prodělaném covidu, může se tato osoba během kontroly prokázat platným certifikátem EU o prodělaném onemocnění. Tento certifikát platí od 11 do 180 dnů po pozitivním výsledku testu na covid-19. A co v případě neočkovaných osob? Pokud překračují vzdušnou hranici s Portugalskem, budou se muset na letišti prokázat:

  • platným negativním výsledkem na covid-19 typu RT-PCR nebo NAAT, který byl proveden ne později než 72 hodin před vstupem na palubu letadla do Portugalska;
  • platným a negativním výsledkem rychlého antigenního testu (podle seznamu Evropské komise) na covid-19, který byl proveden ne později než 24 hodin před vstupem na palubu letadla směřujícího do Portugalska.

The article has been made in cooperation with Turismo de Portugal.

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!