Menu

Skopelos - luxusní příroda s hollywoodskou atmosférou

Skopelos - luxusní příroda s hollywoodskou atmosférou

Překrásná krajina; azurové vody obmývající zlatavé pobřeží; typické obrysy Pelionu; drsně krásné přírodní monumenty a čistá ostrovní atmosféra - to jsou střípky obrazu nejzelenějšího řeckého ostrova, jehož více než polovinu území pokrývá panenský borový les. Skopelos patří do souostroví Severní Sporady a má tři hlavní přístavy: Skopelos, Agnontas a Glossa.

Na severním pobřeží leží Chora, hlavní město celého ostrova. Kdysi se nazývalo Peparithos, podle syna boha Dionýsa a Ariadny, který byl vůbec prvním obyvatelem ostrova. Chora je pohodlně usazena na kopci, kterému dominuje středověká pevnost. Hrad s výhledem na Egejské moře, kamenné domy s malebnými dvorky, úzké dlážděné uličky a několik byzantských kostelů - zkrátka typické řecké ostrovní sídlo. Bohatou historii ostrova můžete obdivovat například v místním muzeu s přehršlí tradičních folkorních exponátů.

Skopelos, Řecko
Skopelos, Řecko (c) Costas Andreou / GNTO

Lokality, které byste měli objevit Další sídla na ostrově se jmenují Glossa, Palio Klima a Neo Klima/Ilios.

• Glossa, druhé největší město na ostrově, leží 25 km severně od Chory. “Vysoká vesnice” je podle řeckého spisovatele Papadiamantise charakteristická svým tradičním, vznešeným rázem a zříceninami starobylých věží a budov, .

• Palio Klima je malebná vesnice nedaleko města Glossa, která utrpěla velké škody během zemětřesení v roce 1965.

•  Neo Klima neboli Ilios, ležící 18 km od Chory pod lesem Vathias v nadmořské výšce 688 m, je relativně nové osídlení, které bylo postaveno v roce 1981. Nachází se velmi blízko krásné pláže Hovolos. Všimněte si, že všechny vesnice a městečka na ostrově mají vynikající zázemí pro cestovní ruch - i zde najdete hotely, pokoje k pronájmu, restaurace nebo bary, které uspokojí všechny vaše potřeby během dovolené.

Skopelos, Řecko
Skopelos, Řecko / GNTO

Během pobytu na ostrově nezapomeňte navštívit:

• Evangelistría a Timiou Prodrómou, působivé byzantské kláštery vystavěné na idylických místech. Starý klášter Evangelistría východně od Chory byl obnoven v roce 1712 a nabízí úchvatný výhled na přístav a město Chora.

• Legenda říká, že před 800 lety zdejší obyvatele terorizoval hrozivý drak. Agios Riyínos, patron ostrova, toto stvoření pronásledoval, když tu se ve svahu hory otevřela trhlina, drak do ní spadl a zahynul. Od té doby nese tato skála jméno “Drakonstosxisma”, v překladu Dračí rozsedlina. V inkriminovaném místě se země skutečně propadá a vytváří strmou rokli obklopenou mořem. Majestátní skály, visící borovice a tyrkysová voda vytvářejí obraz nepřekonatelné krásy. Cestou ze Stafylosu do Amarantosu sledujte značení - vydejte se polní cestou, jděte doleva a na první křižovatce opět doleva.

• Pirátské hroby v Sendoukii (starobylé hroby vytesané do skály).

• Episkop, benátská budova, která se měla stát sídlem skopelského biskupa. Kvůli vpádu piráta Barbarossy v roce 1538 ale zůstala nedokončená.

Skopelos, Řecko
Skopelos, Řecko / GNTO

• Aϊ Yiannis ve vesnici Kastri, nádherná kaple na vrcholku strmé skály. Vystoupejte po schodech vytesaných do kamene a vychutnejte si nádherný výhled na souostroví! Kaple se proslavila po celém světě, když se zde natáčela svatební scéna z filmu “Mamma Mia”; od té doby je toto místo oblíbenou volbou mladých párů, které plánují sňatek.

Prozkoumejte nádherné, sluncem zalité pláže táhnoucí se podél borovicemi porostlého pobřeží ostrova:

• Milia (25 km jihozápadně od Hóry), pláž pokrytá lesklými bílými oblázky a obklopena borovým lesem, je považována za jednu z nejlepších na ostrově.

• Oblázková pláž Panormos (15 km západně od Hóry) a Stafylos (pouhé 4 km od Hóry) - další známé pláže. Cesta na Stafylos vede přes husté borovicové lesy a je přímo kouzelná… Ať už se rozhodnete pro kteroukoli pláž, křišťálově čistá voda a zeleň všude kolem vám vyrazí dech!

Skopelos, Řecko
Skopelos, Řecko (c) Costas Andreou / GNTO

Neopouštějte Skopelos, aniž byste ochutnali tradiční sýrový koláč Skópelos, lahodnou pochoutku z křupavého těsta ve tvaru spirály s domácím kozím sýrem. Pokud budete mít čas, věnujte jeden den návštěvě nedalekého ostrova Skiáthos, oblíbeného cíle mladých cestovatelů, nebo Alónissosu, krásného ostrova, kde se běžně vyskytuje kriticky ohrožený tuleň Monachus Monachus! Na tyto ostrovy se snadno dostanete trajektem nebo rychlým motorovým člunem.

Více inspirace na webu Visit Greece - All you want is Greece.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Greek National Tourism Organization (zdroj: visitgreece.gr).

Visit Greece

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!