Menu

Ostrovní klenoty Jónského moře

Ostrovní klenoty Jónského moře

Souostroví Jónských ostrovů se rozprostírá od východního pobřeží středního Řecka a sahá až k jižní části Peloponéského poloostrova, tvoří jej jak malé, tak i větší ostrovy Zakynthos, Ithaka, Korfu, Kefalonia, Lefkada, Paxi (nebo také Paxos) a Kythéra – toto je sedm největších a nejoblíbenějších Jónských ostrovů. V regionu ale nalezneme také menší a méně známé ostrovy Andikitira, Antipaxos, Erikousa, Mahraki, Othonoi, Meganisi a Strofady (Stamfani a Arpia), které skrývají mnoho krás a nabízejí různorodé atrakce. Jedná se o místa, která každý rok přilákají mnoho turistů a to hned z několika důvodů. K těm nejdůležitějším patří příjemné podnebí panující na ostrovech, bohatá flóra, malebné hory a dechberoucí pláže – v takovém prostředí lze strávit ideální dovolenou.

Příroda

Po tisíce let geologické vlivy působily na ostrovy a vznikly tak úseky fascinujících strmých skalnatých břehů, krásných písčitých pláží i vysokých hor. Tektonické pohyby způsobily, že v tomto regionu jsou obecně vzato vody dosti hluboké. Bod Calypso Deep dosahuje neuvěřitelnou hloubku 5267 metrů pod hladinou a je nejhlubším místem Středozemního moře. Proto není překvapivé, že jedno z nejpůsobivějších a nejznámějších řeckých pobřeží se nachází právě v této části země. Pláže Egremnoi a Porto Katsiki  na Lefkadě, Záliv Navagio na ostrově Zakynthos nebo Myrtos na Kefalonii jsou jen některá z mnoha oceňovaných míst, která rozhodně musíte navštívit během cestování po chladivých smaragdových vodách řeckého pobřeží.

Ionia, Lefkada
Ionia, Lefkada (c) K. Filipini

Aktivity

Plavba je ideálním způsob, jak objevit tajemné poklady Jónských ostrovů, ukryté zálivy a malebné mořské jeskyně. Blue Caves na ostrově Zakynthos nebo jeskyně Grahves na ostrově Paxi jsou neskutečná místa, která rozhodně musíte vepsat do plánu výletu. Při troše štěstí se na území Mořského parku na ostrově Zakynthos můžete setkat se dvěma místními chráněnými živočichy – mořskou želvou karetou obecnou a tuleněm středomořským. Rozhodně stojí za to vyzkoušet oblíbené vodní sporty: například na ostrově Lefkada (letoviska Vasiliki a Agios Giannis) se můžete potápět, věnovat se windsurfingu nebo kitesurfingu, vyjít si na túru do zákoutí Ithaky, navštívit nezvyklé jeskyně Melissani a Drogarati na Kefalonii nebo si prohlédnout pohádkové vodopády Neraida na ostrově Kythéra.

Památky: kultura a historie

Během nadvlády Osmanské říše v ostatních částech Řecka, patřily Jónské ostrovy pod správu evropských mocností. Tyto vlivy západního životního stylu vedly ke kulturnímu a uměleckému růstu, který je patrný dodnes jak v architektonickém dědictví, tak kouzelném dialektu, folkloru a tradicích.

Stare Miasto w Korfu (Kerkyra)
Korfu, Kerkyra (c) iStock

Co si nesmíte nechat ujít?

Na kosmopolitním ostrově Korfu musíte rozhodně navštívit historické centrum města Korfu, které je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO, Starou citadelu a Novou pevnost. Stojí za to se projít po náměstí Spianada a nedaleké ulici Liston, prohlédnout si kostel Agios Spyridonas a proslulý ostrůvek Pontikonisi. Další pozoruhodná místa se nachází již mimo město a jsou to zámeček Achilleion a také klášter Panagia Paleokastritsa. Na malebném ostrově Paxi se nachází impozantní benátská tvrz Agios Nikolaos a v září se zde koná oblíbený hudební festival Paxos. Pokud se dostanete na Lefkadu, rozhodně se musíte vypravit na výlet do benátského hradu Santa Maura, Archeologického muzea a Veřejné knihovny.  

Mezi nejdůležitější turistické atrakce Kefalonie, největšího ostrova v Jónském moři, patří hrad Svatého Jiří, pevnost Assos, „katavothres” – fascinující nadmořská geologická formace a maják Agioi Theodoroi. Během vašeho pobytu na ostrově Zakynthos můžete navštívit kostel Agios Dionysios, pozůstatky po dávném benátském přístavišti v malebné oblasti Bochali, Centrum pro ochranu místních mořských želv v mořském parku Zante a Mořské muzeum Milaneio. Na ostrově Kythéra, nejjižnějším z Jónských ostrovů, nejzajímavější památky pocházejí ze 13. století. Jsou to: benátský hrad Fortezza, Archeologické muzeum a klášter Myrtidiotissa.

Widok na Zakynthos
Zakynthos (c) iStock

Kuchyně

K nejdůležitějším místním výrobkům z Jónských ostrovů patří olivový olej, tymiánový med, aromatické bylinky a vzácné citrusové plody. Všechny tyto složky najdeme také v neskutečně lahodných tradičních pokrmech – ať už sladkých či slaných – které lze ochutnat po celém Řecku. Na ostrově Kythéra stojí za vyzkoušení slavné a výborné topinky s olivovým olejem. Nelze také odolat množství sýrů a masu, které se na ostrovech zpracovává. K nejznámějším patří salám z ostrova Lefkada, ladotyri (aromaticky pomalu zrající sýr v olivovém oleji) z ostrova Zakynthos a nouboulo (uzené vepřové maso), které se vyrábí na Korfu.Turisté mají možnost si vychutnat pastitsadu (kohoutí maso vařené s kořením a rajčaty, podávené na dlouhých širokých těstovinách, které vypadají jako trubičky s dírkou uprostřed) a bourdeto (pokrm z ryb připravený s rajčaty a bylinkami), které mají v oblibě na ostrově Korfu. Pokrm s názvem sofigado (výjimečné jídlo z hovězího masa, které se vaří s kdoulemi, rajčaty a melasou z hroznového vína) a fazolová polévka s místím salámem pochází z Lefkady.

Mezi oblíbená jídla na Kefalonii patří masité paštiky, zase na ostrově Zakynthos podávají originální jídla: stifado – druh guláše z králíka, a aliadu – příloha k rybám připravovaná z vařených brambor, oleje, česneku a citronové šťávy. K tradičním pokrmům se skvěle hodí místní víno. Stojí za ochutnání doušek bílé roboly z Kefalonie nebo červeného vertzami, aromatického vína, které se připravuje na ostrově Lefkada. Rozhodně nesmíte vynechat likér kumkvat, pocházející z Korfu, stejně jako místní tsitsibiru – osvěžující nealkoholický nápoj ze závorového kořene a citrónu.

Chcete více inspirace? Podívejte se na film:

All you want is Greece (c) Visit Greece

Více inspirace na webu Visit Greece - All you want is Greece.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Greek National Tourism Organization (zdroj: visitgreece.gr).

Visit Greece

Rady a tipy v tomto článku a dalších navazujících článcích mají informativní charakter a nemohou být základem jakýchkoli nároků vůči eSky.cz.

Obsahuje tento článek informace, které jste hledali? Ano | Ne
Myslím, že tenhle článek:
Děkujeme za váš názor!